петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сукоби демонстраната и полиције у Паризу, приведено 208 особа
Хроника

Сукоби демонстраната и полиције у Паризу, приведено 208 особа

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. новембар 2015.

Француска полиција привела је данас 208 учесника протеста у Паризу, одржаног уочи конференције УН о климатским променама, након што су избили сукоби демонстраната и полиције, саопштили су званичници.

Министар унутрашњих послова Француске Бернар Казнев је изјавио да су 174 приведене особе задржане у притвору.

Казнев је истакао да насиље демонстраната у центру Париза, који су засули полицију флашама и свећама, мора бити снажно осуђено, пренела је агенција АФП.

 Демонстранти су носили транспаренте са позивом на одбрану климе и демократије, јавио је Ројтерс. ;еф полиције Мишел Кадо рекао је новинарима да је полиција идентификовала око 200 до 300 људи који су овим прекршили забрану свих протеста, уведену с проглашењем ванредног стања због терористичких напада у Паризу 13. новембра, у којима је погинуло 130 људи.

Кадо је раније изјавио да је притворено 100 људи, код којих је нађена муниција и други сумњиви предмети.

Полиција је више пута испалила сузавац на демонстранте како би их натерала да се разиђу, преноси АП.

Раније данас, уместо марша, активисти су оставили на хиљаде пари ципела - чија тежина, према организаторима, износи више од четири тоне - на земљи око Трга републике, а један пар патика оставио је и генерални секретар УН Бан Ки-мун, пренео је АФП.

На првом протесту у француској престоници организованом након напада, демонстранти свих узраста, држећи се за руке, формирали су "људски ланац", дужине до два километра.

Демонстранти су оставили процеп у ланцу испред цвећа остављеног на улазу у концертну дворану Батаклан, где је погинуло 90 људи, у знак поштовања према жртвама напада. Слични протести окупили су на стотине хиљада људи широм света.

У Аустралији, на десетине хиљада људи учествовало је у протестним шетњама, у Сеулу протестовало је око 1.000 људи, а планирани су скупови и у Рио де Жанеиру, Њујорку и Мексику.

Око 150 светских лидера, укључујући председнике САД Барака Обаму, Русије Владимира Путина и Кине Сји Ђинпинга, присуствоваће скупу 195 држава чланица УН посвећеном клими, од 30 новембра до 11. децембра у Паризу.

Око 2.800 полицајаца и војника обезбеђиваће место одржавања конференције, а 6.300 ће бити распоређено у Паризу, рекао је француски министар унутрашњих послова Бернер Казнев.

На самиту у Паризу требало би да се постигне нови глобални споразум који би заменио Протокол из Кјота, који је истекао 31. децембра 2012.

Нови споразум који треба да ступи на снагу 2020, окупио би све државе под једним заједничким циљем - смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште, са циљем да се глобално загревање 2100. задржи на два степена Целзијуса.

Наука тврди да према садашњим трендовима емисије гасова са ефектом стаклене баште, свету прети загревање од четири степена и више, што ће довести до више поплава, суша, пораста нивоа мора, ширења болести и сукоба око ресурса.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер