петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сукоб Шутановца и Јеремића око слања војске у Грузију
Хроника

Сукоб Шутановца и Јеремића око слања војске у Грузију

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. април 2009.

Због НАТО вежбе у Грузији министри спољних послова и одбране, Вук Јеремић и Драган Шутановац, опет су се нашли на супротним странама, пише "Блиц". Прво је министар одбране Драган Шутановац упутио писмо премијеру Мирку Цветковићу у коме од њега тражи да предложи Министарству спољних послова да промени одлуку о учешћу припадника Војске Србије на вежби НАТО-а у Грузији.

"Министарство одбране сматра да не треба учествовати на вежби у Грузији због 'спољнополитичке ситуације у региону Кавказа' и предлаже да Министарство спољних послова направи измене плана како би се изменио закључак Владе од 25. децембра 2008. године."

Према том закључку, за који министар Шутановац тврди да га је предложило Министарство спољних послова, у Индивидуалном програму партнерства предвиђено је учешће у Грузији у плану партнерства са НАТО у 2009. и 2010. години. У том плану стоји и одлука да се учествује у Грузији у вежби "Kooperativ longbou 2009". Одлука је донета у децембру прошле године иако су сукоби у Грузији били у августу 2008.

С друге стране, извор „Блица недеље“ из Министарства спољних послова тврди да је "најобичнија дезинформација" навод да је МИП одлучио да припадници Војске Србије учествују на НАТО вежби у Грузији: "Истина је да наши војници неће ићи у Грузију и ми смо о томе обавестили амбасадора Русије у Београду."

Из Министарства спољних послова тврде да је учешће војника Србије на НАТО вежби предвиђено планом који је усвојила Влада Србије:

"Детаље овог програма, укључујући и учешће на вежби у Грузији, у већини је предложило Министарство одбране. Министарство спољних послова је, након сукоба на Кавказу, у писменој форми доставило негативно мишљење о одласку наших војника у Грузију."

Са ставом МИП-а, тврди извор "Блица недеље", сагласило се и Министарство одбране и остало је да Влада на наредној седници и формално усвоји измене Индивидуалног програму партнерства са НАТО-ом.

"Учешће на војној вежби у региону где постоји сукоб није од пресудног значаја за наш систем одбране. Верујемо да људи из Министарства одбране ширењем дезинформација заправо покушавају да предупреде критике на сопствени рачун", закључује неименовани извор "Блица недеље" из Министарства спољних послова.

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер