петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сукоб министарства и војске претња за државу
Хроника

Сукоб министарства и војске претња за државу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. децембар 2008.

Одбор за одбрану и безбедност од владе тражи обавештења о стању припрема за одбрану земље. Без захтева за смену генерала Поноша

Одбор за одбрану и безбедност Скупштине Србије једногласно је јуче од Владе Србије затражио да обавести парламент о стању припрема за одбрану земље, али се већина чланова одбора успротивила предлогу председника одбора Драгана Тодоровића (СРС) да ово тело од председника Републике Србије Бориса Тадића тражи разрешење начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковника Здравка Поноша. Тодоровић је изнео такав захтев, јер сматра да је генерал Понош иступима у јавности прекршио Устав и закон.

Седници, сазваној поводом обелодањивања несугласица између Поноша и министра одбране Драгана Шутановца, присуствовао је генерал Понош. Шутановац се није појавио, а у писму упоћеном одбору, које је прочитао Тодоровић, навео је да „није у могућности” да дође и изразио спремност да првом наредном приликом члановима изложи стање у систему одбране. Извор у Министарству одбране је „Политици” рекао да позив за седницу није упутио одбор, него његов председник Тодоровић.

Марко Ђуришић (ДС) оценио је да је Драган Тодоровић сазвао седницу да би се наставила манипулација грађанима, наводећи да нико од чланова одбора није добио никакав материјал.

Посланик СРС-а Зоран Красић рекао је да је Понош прво требало све своје примедбе да саопшти министру одбране и председнику републике, па чак и Одбору за одбрану и безбедност. Тек ако нико до њих не би реаговао, према Красићевим речима, Понош би, „као частан човек” требало да поднесе оставку и напусти Војску Србије, после чега би слободно могао са свим примедбама да изађе и у јавност.

Понош је, међутим, оценио да је имао пуно право да јавности саопшти све што је рекао и додао да је он на место начелника Генералштаба постављен наредбом и да само наредбом може са тог места и да оде. „Не решава се то оставком. Нисам ја председник општинског одбора”, рекао је Понош.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер