петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сукоб Холбрука и Карзаија
Хроника

Сукоб Холбрука и Карзаија

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. август 2009.

Према сазнањима BBC-ја амерички изасланик за Авганистан и Пакистан Ричард Холбрук се озбиљно вербално сукобио са авганистанским председником Хамидом Карзаијем око великих нерегуларности у првом кругу председничких избора одржаних 20. августа.

Холбрук, некадашњи амерички изасланик за бившу Југославију а садашњи Обамин човек за Авганистан и Пакистан, према BBC-јевим изворима, дан после гласања, састао се са Карзаијем и покренуо питање нерегуларности, заложивши се за одржавање другог круга избора, како би се поправио нарушени кредибилитет демократског процеса.

Високи функционери који су желели да остану анонимни кажу да састанак убрзо претворио у жестоку расправу и да је дошло "драматичног размимоилажења".

Холбрук је, како се верује, директно поменуо преваре и малверзације који су вршили изборни штабови и актуелног председника и других кандидата.

BBC-јеви извори кажу да је Карзаи реаговао веома љутито и да је састанак брзо прекинут – наводно је трајао свега 13 минута.

Портпарол америчке амбасаде у Кабулу одбио је да говори о детаљима сусрета, али је демантовао да је било викања и да је Холбрук демонстративно напустио састанак.

Представник авганистанског председника је негирао да је разговор текао на начин на који су описали BBC-јеви извори.

Наш дописник каже да је кабинету Хамида Карзаија присутно малтене параноично веровање да Американци желе да актуелног председника уклоне са власти.

До сада је пребројано око 17 одсто бирачких листића са председничких избора и актуелни шеф државе Карзаи води са 45 одсто гласова док а његов главни конкурент, бивши министар иностраних послова Абдулах Абдулах, има 35 одсто.

Коначни резултати знаће се тек следећег месеца, а ако ниједан кандидат не освоји натполовичну већину уследиће други круг избора у октобру.

Некадашњи званичник Стејт департмента који је радио на одељењу за Авганистан, Марвин Вајнберг, каже за BBC да су после свих малверзација на дан гласања и после сукоба између Холбрука и Карзаија председнички избори највероватније неповратно изгубили кредибилитет.

Према његовим речима Американци нису спремни да игноришу крупне нерегуларности не зато што желе да Карзаи буде смењен него због што су очекивали да демократски избори ојачају легитимитет владе у Кабулу и олакша борбу против талибана.

Вашингтон се сада залаже за одржавање другог круга избора у нади да ће, ако гласање буде боље организовано, победник на крају ипак имати некакав кредибилитет, објашњава Марвин Вајнберг.

BBC-јев дописник из Кабула каже да ће овај случај само додатно отежати реализацију америчких циљева у Авганистану - успостављања кредибилне владе и стабилизације земље.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер