субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Суђење за побуну припадницима ЈСО: Звездан Јовановић се жалио што није добио службене белешке о посети Чедомира Јовановића Окружном затвору
Хроника

Суђење за побуну припадницима ЈСО: Звездан Јовановић се жалио што није добио службене белешке о посети Чедомира Јовановића Окружном затвору

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. март 2015.

У Специјалном суду почело је суђење за побуну Јединице за специјалне операције (ЈСО) Милорада Улемеку - Легији и још седморици оптужених.

За реч се јавио оптужени Звездан Јовановић који је жалио председавајућем судији Владимиру Вучинићу да није добио службене белешке о посети Чедомира Јовановића београдском Окружном затвору вођама земунског клана Душана Спасојевића и Милета Луковића.

Јовановић је правоснажно осуђен као непосредни убица премијера Зорана Ђинђића.

Данас је као сведок саслушан Саша Пејаковић, некадашњи припадник ЈСО осуђен на осам година затвора због помагања убицама премијера Ђинђића.

Пејаковић је сведочио да је “протест почео због хапшења браће Бановић, који су испоручени Хашком трибуналу”.

“Не знам шта сам тада сазнао о свему томе, а шта касније кроз медије” казао је Пејаковић.

На питање тужиоца Димитрија Попића по чијем налогу је чувао Чедомира Јовановића, Улемека и касније Душана Спасојевића, одговорио је да је по налогу из ДБ чувао Јовановића. Тврдио је да га је Јовановић, тада шеф посланичке групе ДОС-а упутио по договору са тадашњим командантом ЈСО Душком Маричићем да чува Душана Спасојевића.

Потврдио је да је на дан побуне дошао у Кулу, али није знао да одговори да ли је и Улемек тог дана био тамо иако га је чувао.

Није сигуран, али мисли да је пратио једном Улемека када је ишао до Београда из Куле у време побуне. Такође, каже да не зна да ли су Душан Спасојевић и Милорад Брацановић, тада нчелник Дб за тајно праћење и прислушкивање долазили у Кулу, али зна да су долазили Зоран Ђинђић и Чедомир Јовановић. Такође није знао да одговри на питање ко је од командног саства ЈСО био у Кули.

На питање да ли је је изашао с припадницима ЈСО да блокирају ауто пут код Сава центра, рекао је да не може да одговори са сигурношћу и да је можда пратио Улемека који је ишао за Београд.

Међутим, Пејаковић је знао одговоре на питања Улемека и других оптужених, као и њихових браниоца. На питање Улемека од када је био у обезбеђењу Јовановића одговорио је од када је политичару запаљен џип фебруара 2001.

Потврдио је на питање Улемека да је Чедомир Јовановића возио у посету Спасојевићу. Такође је потврдио и “да Улемек није руководио побуном”.

Рекао је да није крио да је припадник ЈСО док је чувао Спасојевића, кад га је питао Звездан Јовановић.

Пејаковић је рекао да ЈСО у време побуне није био у борбеном распореду и да није чуо да се спрема радиклизација протеста, као и да је реч о “мирном протесту”. Такође је навео да је учествовањеу протесту било добровољно.

На питање адвоката Боже Прелевића, браниоца Веселина Лечића, рекао је да су се Љубиша Буха- Чуме и Чедомир Јовановић виђали у кући Драгољуба Марковића. Адвокат Градимир Налић га је питао кога је лично видео од државних функционера у Кули, а Пејаковић је одговорио Чедомира Јовановића.

На питање судији Вучинића колико се Чедмир Јовановић у просеку задржавао у Шилеровој улици, одговорио је око сат времена.

На додатно питање тужиоца Попића, "ако Улемек није организовао, ко је све организовао", рекао је да не зна.

Дејан Миленковић - Багзи, сведок сарадник у поступцима за убиство премијера и друге злочине земунског клана, сведочио је да су Улемек и покојни Душан Спасојевић организовали побуну ЈСО. Испричао је како никада Улемека није видо бесног када се љутио пред њим и Спасојевићем , на Љубишу Буху Чумета, који је дошао касније.

“Викао је ко си бре ти да се мешаш у побуну. Легија и Спасојевић су били задовољни, након побуне. Легија је рекао да је Милорад Брацановић (постављен после побуне за заменика шефа ДБ) њихов човек, а Спасојевићу је било жао што није смењен и Душан Михајловић” рекао је Миленковић.

Испричао је какоје носио цигарете које је Спасојевић послао у базу у Кулу у време побуне.

“ЈСО је била глава сила и моћ коју је имао Спасојевић” рекао је Миленковић.

На питање оптуженог Звездана Јовановића да ли је у питању протест или побуна, Миленковић је одговорио да може да каже шта је био циљ Улемека и Спасојевића. На питање да ли је Спасојевић издао било које наређење неком припаднику ЈСо, Миленковић је одговорио да су се договарали Спасојевић и Легија за кога је рекао да је суштински идаље био командант ЈСО иако је тада формално био Душко Маричић.

Одговарајући на питање да ли је познавао Чедомира Јовановића одговорио је потврдно да га зна од 2000, и да су се јављали један другом, када се виде.

(Вук З. Цвијић/Фото: Ројтерс, Марко Ђурица – Блиц)

Јовановић ишао у Шилерову

Београд -- Бивши члан ЈСО Саша Пејаковић рекао је у Специјалном суду да је 2001. тадашњи функционер ДС Чедомир Јовановић ишао у Шилерову пре и после побуне ЈСО.

Сведочећи на суђењу оптуженима за побуну ЈСО, Пејаковић је казао да је Јовановић посећивао шефа "земунског клана" Душана Спасојевића док је био у притвору Окружног затвора у Београду због отмице Мишковића.

Пејаковић је рекао да се слабо сећа догађаја у вези са "протестом ЈСО" због протека времена, као и да је он у то време радио у Одељењу ЈСО за обезбеђење личности, па је тако по налогу Државне безбедности чувао Јовановића, а касније је на молбу Јовановића постављен за обезбеђење Спасојевићу.

Тврдио је да га је Јовановић питао да ли би чувао "једног његовог пријатеља", на шта је он одговорио потврдно уколико то има везе са послом ЈСО.

По договору Јовановића са тадашњим командантом ЈСО Душком Маричићем, Пејаковић је, како је испричао суду, почео да чува Спасојевића одмах по његовом изласку из притвора 2001.

Говорећи о Јовановићевић посетама Спасојевићу у притвору, Пејаковић је објаснио да је то закључио јер му је Спасојевић, када је почео да га чува, једном замерио што му је купио "фалш" цигарете.

"Прликом једне посете Јовановић ме је послао да купим бокс цигарета малборо", рекао је Пејаковић који је одслужио казну од осам година затвора на коју је био осуђен због помагања у убиству премијера Зорана Ђинђића.

Он није могао са сигурношћу да одговори на питање да ли су Душан Спасојевић и тадашњи начелник ДБ-а за тајно праћење и прислушкивање Милорад Брацановић долазили у Кулу, али зна да су, како врди, Ђинђић и Јовановић долазили.

Одговарајући на питања Улемека, Пејаковић је рекао да је Јовановића возио у посету Спасојевићу у Шилеровој улици и појаснио да он није присуствовао састанцима већ да је чекао у гаражи.

Такође је навео да нема сазнања да је Улемек руководио побуном ЈСО а ни да ли је Спасојевић имао неку улогу у томе.

Према његовим речима, ЈСО је ступила у протест јер је негодовала због хапшења браће Бановић и њиховог изручења Хагу.

На питање адвоката оптужених сведок је рекао је да су се сведок сарадник тужилаштва Љубиша Буха Чуме и Чедомир Јовановић виђали у кући Драгољуба Марковића у Сурчину у којој је Јовановић једно време живео са породицом.

После Пејаковића, који је саслушан на предлог тужилаштва, на суђењу ће сведочити сведок сарадник Дејан Миленковић звани Багзи, некадашњи припадник "земунског клана".

Осморица припадника расформиране Јединице за специјалне операције (ЈСО) оптужени су за оружану оружану побуну 2001. године.

Оптужени за побуну су бивши комаданти ЈСО Милорад Улемек, Звездан Јовановић и Душан Маричић, који у пожаревачком затвору издржавају максималне казне затвора због најтежих кривичних дела, међу којима је и убиство премијера Зорана Ђинђића.

Оптужени су и Веселин Лечић, Драгослав Крсмановић, Драгиша Радић, Владимир Поцић и Мића Петраковић који се бране са слободе.

Оптуженима се ставља се на терет извршење кривичног дела оружана побуна из тада важећег Кривичног закона СРЈ.

У оптужници се наводи да је од 9. до 17. новембра 2001. године ЈСО отказала послушност команди, повукла своје припаднике у центар у Кули, прекинула комуникације с командом и у више наврата одбила захтеве начелника ресора, министра унутрашњих послова и премијера Зорана Ђинђића, да прекине са побуном.

Истовремено, оперативни део Јединице борбеним возилима и наоружаним људством у два наврата је блокирао аутопут.

Први пут је то учињено 10. новембра на аутопуту Нови Сад-Суботица у близини Врбаса, а други пут 12. новембра блокадом аутопута кроз Београд код Сава центра.

На тај начин је, како се наводи у оптужници, врло јасно исказана спремност Јединице за примену насиља уколико се не прихвате њени ултимативни захтеви за смену тадашњег министра полиције Душана Михајловића, начелника ресора ДБ-а Горана Петровића и његовог заменика Зорана Мијатовића.

Таквим поступањем Јединице, били су непосредно угрожени безбедност и уставни поредак земље, наводи се у оптужници. Протест ЈСО је прекинут након што су Петровић и Мијатовић поднели оставке, док Михајловић то није учинио.

 

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер