петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Судија Франческо Флори: Нисам умешан у корупцију у Еулексу
Хроника

Судија Франческо Флори: Нисам умешан у корупцију у Еулексу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. октобар 2014.

Приштина - ''Коха диторе'' пише да је имао увид у извештаје о телефонским прислушкивањима, који за корупцију терете тужиоца Џонатана Ратела и судију Франческа Флорија.

Џонатан Рател је шеф канцеларије Специјалног тужилаштва, а Франческо Флори, бивши председник Скупштине судија Еулекса.

Дневник ''Коха диторе'' у наставку серије текстова о корупцији у Еулексу пише данас да је имао увид у тајни извештај у коме су објављени подаци телефонских прислушкивања, према којима се за корупцију терете Џонатан Рател, заменик главног тужиоца Специјалног тужилаштва и Франческо Флори, бивши председник Скупштине судија.

Информативни извештај је, како се наводи, писала тужитељка Марија Бами 2012 године, предала га је Силвиу Бонфиглу, шефу Еулексовог дела за правду, и захтевала је да се покрене истрага на основу прикупљених доказа.

Међутим, Еулекс то није учинио, него је покренуо дициплински поступак против Бами због паркирања возила, пише "Коха Диторе".

Шеф Еулексовог дела за правду Силвио Бонфигли имао је ''у рукама'' све доказе да су главна тужитељка Еулекса Јарослава Новотна и бивши председник скупштине судија Франческо Флори разговарали са разним посредницима.

''Коха диторе'' је јуче објавио да је главна тужитељка Мисије на Косову Јарослава Новотна зауставила истрагу против судије Флорија, упркос томе што је имала доказе о његовој умешаности у корупцију.

Тужитељка Бами је у свом извештају навела да је утврдила да од прислушкивања телефона осмуњиченог Иљира Тољаја ''има основа за унутрашњу истрагу".

Она је навела и да саматра да су информације које су цуриле веома значајне и да се може догодити да Еулексови чланови високог ранга, као и локални радници могу бити укључени у примање мита.

''Прислушкивани разговори садрже претње да треба истући мене и неколико новинара", написала је Бами у извештају у који је ''Коха диторе'' имао увид.

Она је, како је нагласила, желела да да до знања да што се тиче коурпције има елемената кривичног дела и навела да је јасно да Иљир Тољај (бивши државни секретар у министартсву здравља) имао добре политичке везе на Косову и у Еулексу.

Према њеном извештају, иза свега је ''стајала логистика радника Еулекса, па је било више сусрета између Тољајовићевих посредника и Еулексових представника.

Тај извештај је, како је навела, веома брзо доспео до осумњичених, за мање од седам сати је стигао до њих, а дати су им и њени лични подаци, међу којима и податак да она није запослена као Еулексов службеник, већ као службеник британске владе.

Баму је навела и да су јој Тољајова супруга и још неке друге жене претиле телефоном да ће је пребити и поломити ноге њој и једном новинару.

Она наводи и пример прислушкивања од 6. јуна 2012, у коме је жена под именом Линус, обавештена од особе којој се прислушкује телефон, да је адвокат, а не он, послао писмо Јарослави Новотној.

Један од прислушкиваних разговора говори и о сусрету који су посредници имали са Франческом Флоријем.

"До сада сам причао с њим. Он је ручао са оним Италијаном, да ли знаш ко је он и да ли познајеш оног Флорија? Позвани број каже ''Да знам'', а потом наставља причу... доста дуго је причао с ''њим''.

Каже да га је питао да ли може да се укључи ''у ово и оно'' и да се састаје са његовим људима и питао га је која је ''његова позиција да оконча целокупни овај процес", цитирала је делове разговора Бами.

Из овог разговора је видљиво, закључујује Бами, да је Флори обећао да ће се ''умешати у процес'', али да неће да прича са њом (Бами), јер је тежак човек, али ће причати са главном (Новотном).

Он је још цитирала делове писма тј. разговра Силвиа Бонфиглија у коме је речено да ''тај мушкарац заслужуује да се нешто за њега учини, и да има још један Италијан који стално ради са ''оном кравом'' (Наводи се да се мисли на Бами).

Наведено је и да је у прислушкивању речено да је ''посредник'' видео Итаљана два пута на конференцији у "Гранду" и рекао ми да му се своиђао као човек и да ће поразговарати са овом главном Чехињом.

Бами је навела и примере прислушкиваних разговара од 2. и 6. јуна 2012. године.

У наставку тескта "Коха диторе" објављује телефонске разговоре које су обављени са Иљиром Тољајем који се у то време налазио у затвору у Дубрави између њега и Имера Ајетија, потом Имера Ајетија са Селимом Тољајем (рођени брат Илира) као и Имера Ајетија са супругом Иљирија Тољаја, Јасмином Толај.

Из тих разговора се види како Тољај детаљно инструише Имера Ајетија, с којим људима треба да се види, како треба да се понаша, а све у циљу да се овај случај уопште не нађе у суду.

У једном моменту Тољај каже Имри Ајетију да је Франческо њихов главни човек. Питај онога које су његове везе с њим, да ли може да утиче на ту експертизу. Да ли он зна код кога је та експертиза?".

У вези са овим Марија Бами пише да је то забрињавајуће за њу, с обзиром на то да је тражила експертизу и због чега је ''њему'' требала информација о таквом техничком малом послу да би знао када ће један судија бити укључен у нешто или не".

Марија Бами је у писму шефу департмана за правду, замолила да има у виду да Еулекс на Косову даје пример за судије и тужиоце. Сви официри специјалне истражне јединице који раде у овом случају су упознати са прислушкивањем. Тако да би, ако се не види да Еулекс нешто предузима, то представљало лош имиџ за Еулекс.", писала је Бами у писму послатом шефу департмана за правду.

У међувремену, бивши председник скупштине судија Еулекса Франческо Флори је одбацио све тврдње. У изјави за "Коха диторе" он је рекао да није имао везу са случајем Љимај, ратним злочинима и корупцијом или случајем Тољај.

"Наравно, није тачно да сам имао 300.000 евра на мом жиро рачуну у Италији или на Косову или на неком другом месту. Ја сам руководио само случајем експлозије код "Бил Клинтона". Нисам имао уопште везу са случајем " Лепеначки мост" где је ослобођен Нусрет Цена", рекао је Франческо Флори и додао да 2009. године није био у Албанији и да је тај који је то рекао је лажов, рекао је Флори за "Коха диторе".

И за сутра је најављен наставак серијала о корупцији у коју је умешан Еулекс.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер