Početna strana > Hronika > SUBNOR: Dan ustanka 7. jul mora ponovo biti državni praznik
Hronika

SUBNOR: Dan ustanka 7. jul mora ponovo biti državni praznik

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 03. jul 2011.

BEOGRAD – Predsednik Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR) Miodrag Zečević najavio je danas da će ta organizacija pokrenuti inicijativu da 7. jul kao Dan ustanka u Srbiji u Drugom svetskom ratu, ponovo postane državni praznik.

Partizanski ustanak 1941. godine jedan je od nekoliko događaja u istoriji koji su opredelili budućnost Srbije i izgradili njen ugled u svetu, zbog čega je važno sačuvati sećanje na njega, izjavio je Zečević u intervjuu Tanjugu.

Taj datum, prema mišljenju Zečevića, mora ponovo biti državni praznik, jer država treba da prizna ono što je priznao antifašistički svet posle završetka rata, a to je doprinos Jugoslavije u pobedi protiv fašizma.

Zečević je istakao da je doprinos borbi protiv fašizma, pored učinka sportista, „jedini kredit koji savremena država Srbija ima u međunarodnim odnosima”.

Prema njegovim rečima, Srbija je u prošlosti imala nekoliko događaja koji su opredelili njenu istoriju, a tu, pored ustanaka koje su podigli Karađorđe i Miloš Obrenović, spada i partizanski ustanak 1941. godine.

„Oni su opredelili pravac, sadržaj, poziciju, ulogu i ugled Srbije u međunarodnim odnosima. Država, zbog sebe, ne može da isključi jedan od tih ključnih događaja, a to je partizanski ustanak 1941. godine”, rekao je Zečević, i dodao da je zajednička nit tih događaja „borba protiv okupatora i domaćih kvinslinga”, kao i borba za bolji život ljudi.

Zečević je ukazao na nelogičan odnos države prema tekovinama NOB-a, jer s jedne strane ne priznaje Dan ustanka, a sa druge strane pomaže obeležavanje nekih od ključnih događaja iz Drugog svetskog rata, poput proboja Sremskog fronta ili bitke na Kadinjači.

Za SUBNOR je, naveo je on, neprihvatljiva i rehabilitacija „četničkog pokreta i ukupne kolaboracije”.

Prema njegovom mišljenju, to za posledicu može da ima da na Srbiju u inostranstvu gledaju „kao na prostor gde se rehabilituje fašistička ideologija”.

„Imajući u vidu da je uporište ovom sistemu četnički pokret, a ne mi, oni osporavaju naš rat. Oni su najpre 2004. godine doneli zakon kojim su izjednačili prava boraca NOB i četnika, a potom 2006. godine i zakon o rehabilitaciji, kojim rehabilituju celu izdaju”, naveo je Zečević, dodajući da je ustanak 7. jula bio antifašistički, a ne revolucionarni.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner