Početna strana > Hronika > Strazbur: BiH posvađala Nemačku i SAD
Hronika

Strazbur: BiH posvađala Nemačku i SAD

PDF Štampa El. pošta
utorak, 21. decembar 2010.

U sedištu EU u Strazburu Pressu RS potvrđeno da postoji sukob SAD i Velike Britanije sa Nemačkom i Francuskom oko formiranja vlasti u Sarajevu, ali i budućih koraka BiH u evropskim integracijama

Formiranje državne vlasti u Sarajevu, ali i nastavak evropskih integracija, biće izuzetno komplikovani zbog sve očiglednijih neslaganja SAD i Velike Britanije sa Nemačkom i Francuskom u pogledu rešavanja otvorenih pitanja u BiH!

U sedištu institucija EU u Strazburu, Pressu RS je potvrđeno da je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton u ovom trenutku između dve vatre. Američko-britanska linija podržava koncept unitarizacije BiH i političke partije iz Sarajeva koje taj koncept zagovaraju, dok Nemačka i Francuska uvažavaju dejtonsku realnost na terenu i zagovara formiranje stabilne parlamentarne većine i Saveta ministara u kome bi bile zastupljene najjače političke partije iz sve tri etničke grupe u BiH.

Za SAD sporan i Lajčak

Visoki evropski zvaničnik iz komisije Evropskog parlamenta za jugoistočnu Evropu kaže da većina evropskih zemlja podržava Nemačku i Francusku.

- Berlin i Pariz nastoje da obezbede veći i snažniji evropski angažman u BiH, koji bi bio zasnovan na objedinjenom delovanju kancelarije specijalnog predstavnika EU (EUSR) i delegacije Evropske komisije u Sarajevu. To je ono što u Berlinu i Parizu zovu ojačanim prisustvom EUSR-a, koji bi trebalo da vodi dalji proces integracije BiH u EU - objašnjava naš sagovornik.

Prema rečima tog zvaničnika, većina predstavnika evropskih zemalja s negodovanjem gleda na stav Vašingtona i Londona da bi u BiH trebalo do daljeg zadržati kancelariju visokog predstavnika međunarodne zajednice, preko koje SAD i Velika Britanija obezbeđuju svoj politički uticaj na zbivanja u BiH.

- Mi apsolutno verujemo da prisustvo međunarodne zajednice u BiH ne treba da bude tutorsko, već posredničko i partnersko, i da lokalnim političarima treba omogućiti da se dogovaraju na realnim osnovama. Postojanje OHR-a i snažan uticaj američke i britanske ambasade, koje ohrabruju stavove partija iz Sarajeva, otežavaju proces dogovaranja lokalnih lidera u BiH i postizanje rešenja prihvatljivih za sve strane - upozorava taj evropski zvaničnik.

Naš sagovornik podvlači da u Vašingtonu i Londonu nisu sa oduševljenjem dočekali imenovanje slovačkog diplomate Miroslava Lajčaka na poziciju direktora Evropske direkcije za zapadni Balkan, Rusiju i istočne susede EU.

- Lajčak je, odlazeći sa pozicije prvog čoveka OHR-a, ulogu te institucije uporedio sa crknutim konjem. To je stav koji on i dalje zastupa i sigurno je da će, u saradnji sa budućim šefom delegacije EK u Sarajevu, kome će Lajčak biti neposredni pretpostavljeni, raditi na daljem minimiziranju uloge OHR-a i jačanju pozicija evropskih zvaničnika u BiH - tvrdi izvor Pressa RS.

On veruje da će Lajčak blisko sarađivati sa evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fileom, koji je čovek od poverenja nemačke kancelarke Angele Merkel, kao i sa novom francuskom šeficom diplomatije Mišel Aljo-Mari, političarkom koja se sa pozicije ministra odbrane Francuske snažno zalagala za učvršćivanje vojnih, ekonomskih i političkih veza sa Nemačkom.

- Ova struktura biće snažan evropski odgovor politici Vašingtona i Londona na području zapadnog Balkana. Očekujem da će Lajčak startovati već iza Božića i da će imati presudan uticaj na pripremu nove evropske strategije za to područje, kao i na izbor budućeg šefa delegacije EK u Sarajevu u januaru naredne godine - ističe naš sagovornik.

Rat oko Lagumdžije

Prema njegovim rečima, to bi moglo značajno da promeni i aktuelna dešavanja na domaćem političkom terenu, gde je SDP Zlatka Lagumdžije krenuo u avanturu razbijanja postojećih blokova.

Šta sadrži platforma SDP-a

Platformom SDP-a koja je juče predstavljena javnosti, predviđen je izbor jednog predsednika BiH i dva potpredsednika, koji bi se birali iz Parlamenta, uvećanje broja poslanika i delegata u oba doma Parlamenta BiH i uvođenje Vrhovnog suda BiH.

Platformom su predviđeni i promena Ustava u vezi sa odlukom Evropskog suda u slučaju Sejdić - Finci, usvajanje „evropske klauzule" koja bi isključivala mogućnost upotrebe entitetskog glasanja, te usvajanje zakona o popisu, u kome bi popis iz 1991. godine bio primenjivan sve do ulaska u EU i NATO, do kada bi u BiH, prema ovoj platformi, trebalo da ostane i OHR.

Lider SDP-a Zlatko Lagumdžija, koji se u svim dokumentima američke ambasade u Sarajevu pominje kao favorit SAD, juče je saopštio detalje političke platforme za formiranje vlasti u zajedničkim organima BiH. Platformu, koja u suštini, predstavlja prošireni i delimično modifikovani aprilski paket ustavnih promena, podržale su SDA Sulejmana Tihića, te Hrvatska stranka prava Zvonka Jurišića i Lijanovićeva stranka Radom za boljitak, čime je potvrđena namera SDP-a da iz vlasti na federalnom i državnom nivou istisne oba HDZ-a. Ovoj nameri, prema izvorima Pressa RS, jasno se usprotivila nemačka kancelarka Angela Merkel, koja je u razgovorima s predstavnicima SDP-a i HDZ zatražila da se poštuje većinska volja hrvatskih birača u BiH.

Autor. Z. Žuža

(Pres.rs)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner