четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стразбур: БиХ посвађала Немачку и САД
Хроника

Стразбур: БиХ посвађала Немачку и САД

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. децембар 2010.

У седишту ЕУ у Стразбуру Прессу РС потврђено да постоји сукоб САД и Велике Британије са Немачком и Француском око формирања власти у Сарајеву, али и будућих корака БиХ у европским интеграцијама

Формирање државне власти у Сарајеву, али и наставак европских интеграција, биће изузетно компликовани због све очигледнијих неслагања САД и Велике Британије са Немачком и Француском у погледу решавања отворених питања у БиХ!

У седишту институција ЕУ у Стразбуру, Прессу РС је потврђено да је висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон у овом тренутку између две ватре. Америчко-британска линија подржава концепт унитаризације БиХ и политичке партије из Сарајева које тај концепт заговарају, док Немачка и Француска уважавају дејтонску реалност на терену и заговара формирање стабилне парламентарне већине и Савета министара у коме би биле заступљене најјаче политичке партије из све три етничке групе у БиХ.

За САД споран и Лајчак

Високи европски званичник из комисије Европског парламента за југоисточну Европу каже да већина европских земља подржава Немачку и Француску.

- Берлин и Париз настоје да обезбеде већи и снажнији европски ангажман у БиХ, који би био заснован на обједињеном деловању канцеларије специјалног представника ЕУ (ЕУСР) и делегације Европске комисије у Сарајеву. То је оно што у Берлину и Паризу зову ојачаним присуством ЕУСР-а, који би требало да води даљи процес интеграције БиХ у ЕУ - објашњава наш саговорник.

Према речима тог званичника, већина представника европских земаља с негодовањем гледа на став Вашингтона и Лондона да би у БиХ требало до даљег задржати канцеларију високог представника међународне заједнице, преко које САД и Велика Британија обезбеђују свој политички утицај на збивања у БиХ.

- Ми апсолутно верујемо да присуство међународне заједнице у БиХ не треба да буде туторско, већ посредничко и партнерско, и да локалним политичарима треба омогућити да се договарају на реалним основама. Постојање ОХР-а и снажан утицај америчке и британске амбасаде, које охрабрују ставове партија из Сарајева, отежавају процес договарања локалних лидера у БиХ и постизање решења прихватљивих за све стране - упозорава тај европски званичник.

Наш саговорник подвлачи да у Вашингтону и Лондону нису са одушевљењем дочекали именовање словачког дипломате Мирослава Лајчака на позицију директора Европске дирекције за западни Балкан, Русију и источне суседе ЕУ.

- Лајчак је, одлазећи са позиције првог човека ОХР-а, улогу те институције упоредио са цркнутим коњем. То је став који он и даље заступа и сигурно је да ће, у сарадњи са будућим шефом делегације ЕК у Сарајеву, коме ће Лајчак бити непосредни претпостављени, радити на даљем минимизирању улоге ОХР-а и јачању позиција европских званичника у БиХ - тврди извор Пресса РС.

Он верује да ће Лајчак блиско сарађивати са европским комесаром за проширење Штефаном Филеом, који је човек од поверења немачке канцеларке Ангеле Меркел, као и са новом француском шефицом дипломатије Мишел Аљо-Мари, политичарком која се са позиције министра одбране Француске снажно залагала за учвршћивање војних, економских и политичких веза са Немачком.

- Ова структура биће снажан европски одговор политици Вашингтона и Лондона на подручју западног Балкана. Очекујем да ће Лајчак стартовати већ иза Божића и да ће имати пресудан утицај на припрему нове европске стратегије за то подручје, као и на избор будућег шефа делегације ЕК у Сарајеву у јануару наредне године - истиче наш саговорник.

Рат око Лагумџије

Према његовим речима, то би могло значајно да промени и актуелна дешавања на домаћем политичком терену, где је СДП Златка Лагумџије кренуо у авантуру разбијања постојећих блокова.

Шта садржи платформа СДП-а

Платформом СДП-а која је јуче представљена јавности, предвиђен је избор једног председника БиХ и два потпредседника, који би се бирали из Парламента, увећање броја посланика и делегата у оба дома Парламента БиХ и увођење Врховног суда БиХ.

Платформом су предвиђени и промена Устава у вези са одлуком Европског суда у случају Сејдић - Финци, усвајање „европске клаузуле" која би искључивала могућност употребе ентитетског гласања, те усвајање закона о попису, у коме би попис из 1991. године био примењиван све до уласка у ЕУ и НАТО, до када би у БиХ, према овој платформи, требало да остане и ОХР.

Лидер СДП-а Златко Лагумџија, који се у свим документима америчке амбасаде у Сарајеву помиње као фаворит САД, јуче је саопштио детаље политичке платформе за формирање власти у заједничким органима БиХ. Платформу, која у суштини, представља проширени и делимично модификовани априлски пакет уставних промена, подржале су СДА Сулејмана Тихића, те Хрватска странка права Звонка Јуришића и Лијановићева странка Радом за бољитак, чиме је потврђена намера СДП-а да из власти на федералном и државном нивоу истисне оба ХДЗ-а. Овој намери, према изворима Пресса РС, јасно се успротивила немачка канцеларка Ангела Меркел, која је у разговорима с представницима СДП-а и ХДЗ затражила да се поштује већинска воља хрватских бирача у БиХ.

Аутор. З. Жужа

(Pres.rs)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер