петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стратфор: У ЕУ нема политичке воље за Балкан
Хроника

Стратфор: У ЕУ нема политичке воље за Балкан

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. август 2009.

Да има политичке воље у Европској унији (ЕУ), блокаде на путу Западног Балкана ка чланству у Унији могле би бити отклоњене, али мало је вероватно да ће се на јесен убрзати евроинтеграциони процеси, процењују у агенцији „Стратфор“.

У ситуацији када је економска криза у Европи у пуном јеку, као и питање ратификације Лисабонског уговора, мали су изгледи да на јесен дође до најављеног замаха у процесу који би Западни Балкан водио ка чланству у Европској унији, преноси ББЦ.

Пуно изговора и недостатак политичке воље унутар ЕУ, разлози су за застој и блокаду евроинтеграција Западног Балкана, сматра стручњак геополитичке обавештајне компаније „Стратфора“ Марко Папић. "Да има политичке вољеу ЕУ, Словенији би се рекло да другачије разговара са Хрватском. Да има политичке воље, европска двадесетседморица би могли нешто да кажу и Грчкој у вези с Македонијом, али и Холандији када је у питању Србија", каже Папић.

Према његовим речима остале земље чланице Уније користе холандски и словеначки став као изговор за успоравање интеграција Западног Балкана. 

У последњем извештају „Стратфора“, који се бави питањем проширења Европске уније, стоји и то да „прозападна влада у Београду највероватније не зна где се крију или како да нађе“ преостала два хашка оптуженика. У ЕУ тренутно постоје неслагања око тога којим би редоследом требало приступити евентуалном проширењу. У питању нису емоције већ интереси - било економски или политичко-безбедносни. 

Са друге стране, кад је реч о Босни и Херцеговини, то је према мишљењу Марка Папића, „пандорина кутија“ за Европску унију. 

Анализе ’Стратфора’ указују на то да је разлог што ових година није било безбедносних проблема на Балкану била управо европска перспектива тог региона. Оног момента кад та перспектива постане празна прича, Европа ће можда морати да се опет суочи са проблемима на Балкану који су још  замрзнути", каже Папић.

Докле год постоји економска криза у Европи, неће бити битнијих померања Западног Балкана ка чланству у Унији, сматрају у Стратфору.

То значи да би Хрватска могла да очекује чланство тек после 2013. године. Каква ће потом бити судбина приступања остатака Западног Балкана ЕУ, то још нико не може да предвиди.

(ФоНет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер