петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стратфор: Брисел страхује да Косово не буде шверцерски рај
Хроника

Стратфор: Брисел страхује да Косово не буде шверцерски рај

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. август 2009.

Запад се данас на Косову суочава са ентитетом који има слабу полицију, историју организованог криминала и шверца усред Балкана, што ствара све већи безбедносни изазов за међународну заједницу, наводи се у најновијој студији америчке агенције за стратешка истраживања „Стратфор”.

Наводећи да је лидер косовске националистичке невладине организације „Самоопредељење” Аљбин Курти најавио нове демонстрације против Еулекса, Стратфор истиче да ће то повећати тензије између грађана Косова и Запада.

„Приштина сматра да Еулекс треба да има само два задатка на Косову: обучавање нове косовске полиције у складу са међународним стандардима и обуздавање српске мањине која је склона прављењу проблема. Све друго не представља разлог за присуство било које међународне мисије на територији Косова”, истиче „Стратфор”.

Америчка агенција наглашава, међутим, да Еулекс нема за циљ само да ојача косовске полицијске снаге и очува мир између Срба и Албанаца, већ и да „спречи да Косово постане шверцерски рај (трговина људима и наркотицима) у срцу Балкана”.

„Брисел страхује да би се Косово, препуштено само себи, са порозним границама, распрострањеном корупцијом и непостојањем смислене економске активности претворило само у то и ништа друго. То би постала велика претња по безбедност Европе”, додаје се у извештају.

„Стратфор” наводи да се у последње време мења расположење Запада према Београду, док Косово све више показује знаке непријатељства према онима који су му омогућили да стекне независност.

„Међутим, чињеница је да ниједна западна сила не жели да Србија поново стекне котнролу над бившом покрајином и да Европа зна да не може препустити Косово самом себи због опасности коју представља као шверцерски рај. Запад је 1999, на челу са Америком, донео одлуку да одвоји Косово од Србије и сада је Европи препуштено да среди послеконфликтну ситуацију”, закључује „Стратфор”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер