четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стратешки маркетинг: СНС убедљиво испред ДС
Хроника

Стратешки маркетинг: СНС убедљиво испред ДС

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. мај 2011.

За напредњаке би данас гласало 38,9 одсто опредељених бирача, а за ДС 23,5 одсто. Цензус би прешли још коалиција СПС-ПУПС, затим СРС, ЛДП и ДСС


Када би парламентарни избори били одржани данас, Српска напредна странка освојила би 38,9 одсто гласова, а Демократска странка 23,5 одсто, показало је истраживање агенције Стратешки маркетинг рађено од 27. до 29. априла, непосредно после штрајка глађу лидера СНС Томислава Николића.

Према подацима из овог истраживања, које је спроведено на узорку од 1.013 испитаника, коалиција СПС-ПУПС освојила би 8,3 гласова, СРС 7,9 одсто, ЛДП 6,7 и ДСС 5,9 одсто гласова. Испод цензуса од пет одсто остали би Нова Србија са 3,4 и Уједињени региони Србије Млађана Динкића за које би гласало 3,3 одсто испитаника. Ово су подаци за опредељене бираче, док је неопредељених тачно 10 одсто.

Према овим подацима, победу на евентуалним данашњим председничким изборима однео би лидер СНС-а Томислав Николић за кога би гласало 54,9 одсто, док би актуелни председник Србије и ДС Борис Тадић добио 45,1 одсто гласова. Расположење бирача илуструје и податак да је већина испитаника из овог истраживања, њих 46,3 одсто, пре три године свој глас на председничким изборима дала Борису Тадићу, док је 33,9 одсто испитаника гласало за Николића.

Више од половине испитаника (51,2 одсто) лично највише занима како да очувају свој посао, борба против корупције је приоритет за 24 одсто испитаних, док су инвестиције у пољопривреду најбитнија ствар за 20,5 одсто анкетираних. Европске интеграције су на осмом месту по интересовању грађана са 8,8 одсто, док је питање Косова и Метохије на десетом месту са 8,6 одсто. Кад је реч о ЕУ, позитивно мишљење о Европи има 55, а негативно 30,2 одсто испитаних.

У истраживању није постављено конкретно питање шта грађани мисле о штрајку жеђу и глађу лидера СНС Томислава Николића. Међутим, аутори истраживања питали су оне који би гласали за СНС како им изгледа реченица Николића са митинга напредњака 16. априла да креће у штрајк како би натерао власт да распише ванредне изборе. За 45 одсто присталица СНС Николићев протест је био уверљив, али се 30,5 одсто гласача напредњака изјаснило против оваквог вида протеста јер су очекивали да ће се после митинга СНС кренути у насилно заузимање институција, пре свих Скупштине Србије!

Огроман број учесника овог истраживања, чак 75,9 одсто, каже да данас живи лошије него прошле године, док се само 9,6 одсто грађана изјаснило да им се лична економска ситуација побољшала у претходних 12 месеци. Али и поред ових резултата, 44,1 одсто анкетираних верује да ће се њихова и економска ситуација у Србији следеће године поправити, док 35,8 одсто сматра да ће у 2012. бити горе него данас.

Иако верују да у Србији може да се живи боље, чак 83,4 одсто испитаних сматра да се Влада коју предводи премијер Мирко Цветковић није добро борила са економском кризом док само 15 одсто верује да је Влада радила добро у претходне три године. Управо због тога 35 одсто испитаних сматра да им СНС може осигурати посао и отворити нова радна места, док за 19,8 одсто анкетираних то може само ДС.

Аутор: Светомир Марјановић

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер