понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стратешки маркетинг: СНС 43 одсто, ДС 17 одсто, СПС 15 одсто
Хроника

Стратешки маркетинг: СНС 43 одсто, ДС 17 одсто, СПС 15 одсто

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. март 2013.

Када би у недељу били одржани ванредни парламентарни избори СНС би освојила 43 одсто гласова бирача, а следе ДС са 17 и СПС са 15 одсто освојених гласова, показује најновије мартовско истраживање агенције Стратешки маркетинг.

Према овим подацима, близу 60 одсто грађана би се појавило на изборима, а цензус би прешли још ЛДП и ДСС са по пет одсто подршке.

Српска радикална странка, која је прошлог месеца била на ивици цензуса, сада је испод цензуса и има три одсто гласова, као и УРС и Савез војвођанских Мађара, док странка Драгана Марковића Палме има два одсто подршке. На један проценат гласова су ПУПС, ЛСВ, Двери и партије Вука Драшковића и Велимира Илића.

Да је највећи проблем грађана Србије незапосленост, сматра чак 47 одсто испитаника, девет одсто сматра да су мале плате главни проблем, док је питање корупције најважније за седам одсто грађана. Да су економија и питање Косова најзначајнији, верује само шест одсто грађана. Без обзира на то, 43 одсто грађана верује да Србија иде добрим путем, док 37 одсто не мисли тако. Занимљиво је да су највећи скептици по питању доброг правца Србије гласачи ЛДП и ДСС. Али и поред тог оптимизма, 58 одсто испитаника не верује да ће им стандард бити већи у наредној години, 21 одсто верује да ће наредне године имати више пара, док 19 одсто сматра да ће им бити горе.

Када су у питању ставови грађана Србије о Европи, мишљења су подељена. Када би се данас организовао референдум за улазак Србије у ЕУ, 48 одсто гласало би за, док би против било 29 одсто грађана. Али, на питање какво је ваше мишљење о ЕУ, негативан одговор има 48 одсто грађана, док 22 одсто има лепе речи за ЕУ. Још лошије је прошао главни преговорач ЕУ за Косово Кетрин Ештон о којој позитивно мишљење има само седам одсто грађана, док 59 одсто има негативно мишљење о високој представници Уније.

Највећи пријатељ Србије, према овом истраживању, убедљиво је Русија са 43 одсто позитивних и 19 одсто негативних одговора, следе Немачка са 15 одсто позитивних и 53 одсто негативна, САД са девет одсто позитивних и 65 одсто негативних, док о НАТО само шест одсто грађана има позитивно мишљење, а 78 одсто негативно.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер