Početna strana > Hronika > Stranka mira i demokratije najavljuje osnivanje kurdske skupštine u Turskoj
Hronika

Stranka mira i demokratije najavljuje osnivanje kurdske skupštine u Turskoj

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. jul 2011.

Kurdi upozoravaju da će osnovati „kurdistanski parlament“ u Dijarbakiru dok se nastavlja kriza bojkota.

Stranka mira i demokratije (BDP) održala je prvi sastanak svoje parlamentarne grupe prošle nedelje u Dijarbakiru - glavnom gradu tog regiona u kojem su Kurdi većina - i pozvala vladu da oslobodi njene članove koji se nalaze u zatvoru i da napravi velike promene u ustavu vezane za prava Kurda.

Ukoliko vlada ne odstupi od svog stava parlamentarna grupa BDP kaže da će se okupljati u Dijarbakiru svake nedelje i nastaviti da vodi politiku pod okriljem Kurdistanskog meklisa (parlament).

Poslanik BDP Siri Sakik opisuje alternativni parlament za SETajms.

„Obećali smo svojim [kurdskim] biračima da ćemo dići njihov glas u demokratskom parlamentu u Ankari, ali, zapravo, vlada je poremetila taj proces od samog početka“, kaže on, dodajući da su sada svima koji traže demokratiju u Turskoj, uključujući Kurde, više nego ikada potrebni njihovi lokalni parlamenti.

„Nazvali smo naš projekat [Meklis] ukupnim turskim projektom… Od Trabzona do Dijarbakira, od zapada do istoka, naši ljudi treba da osete demokratiju koja počinje u njihovom meklisu, a Kurdistanski meklis biće prvi koji će to sprovesti“, dodao je on.

Glavni cilj projekta je da se nadležnosti vlade rasprše od Ankare prema regionima, rekao je on.

Mihael Ginter, profesor političkih nauka na Tehnološkom univerzitetu Tenesija i autor devet knjiga o Kurdima analizirao je situaciju za SETajms.

„Verujem da ideja o kurdistanskom parlamentu jednostavno cirkuliše da bi se turske vlasti podstakle da donesu povoljnu odluku oko ulaska Hatipa Didžlea u turski parlament“, kaže on, misleći na jednog od zabranjenih kandidata BDP.

„Bilo kakav kurdistanski parlament mora da bude odobren novim turskim ustavom kojim bi mogao da se uspostavi jak federalizam.“

Drugim rečima, kaže on, ideja o kurdistanskom parlamentu u ovoj fazi nije realna, ali ilustruje koliko je za BDP i mnoge njene pristalice ozbiljno pitanje ulaska Didžlea u turski parlament.

Pol Kubiček, profesor političkih nauka na Univerzitetu Okland i ekspert za tursku politiku kaže da je mogućnost kurdskog „alternativnog“ parlamenta „vrlo alarmantna i destabilizujuća“.

„Uprkos tome da li neko misli da BDP ima određeni legitimitet u bojkotovanju novog parlamenta, to što su kurdski poslanici preduzeli takav korak, koji će očigledno biti posmatran kao separatistički po orijentaciji, vrlo je provokativno i povećava uloge u ovoj situaciji“, izjavio je on za SETajms.

U Ankari su vlasti besne zbog ideje o Kurdistanskom meklisu i odbacuju bilo kakvu mogućnost tog parlamenta.

„Nikome nećemo dozvoliti da preduzima takve korake, čiji je cilj da se poljulja turski administrativni sistem“, kaže Husein Tanriverdi, zamenik generalnog sekretara AKP zadužen za lokalnu administraciju.

„Kurdistanski meklis ili bilo koji drugi separatistički parlament sličan njemu nije prihvatljiv našim građanima“, rekao je on za SETajms.

 „U svakom turskom gradu u kojem žive Kurdi postoje i Turci i obrnuto“, ukazuje on. „Diskriminacija sistema upravljanja neprihvatljiva je u Turskoj.“

U međuvremenu, bivši poslanik AKP iz Dijarbakira Abdurahman Kurt vidi logiku u predlogu o lokalnom meklisu.

„I lokalne administracije i parlament važni su za turske regione kao i Dijarbakir, ali ne bi trebalo da budu opsednuti kurdskim problemom ili ne mogu da se zovu Kurdistanski meklis“, rekao je on za SETajms.

„Lokalnim pitanjima bi trebalo da se bave lokalni parlamenti“, kaže on, a nacionalna politika treba da se vodi u Ankari.

(SETajms)