петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Страни медији о састанку у Карађорђеву
Хроника

Страни медији о састанку у Карађорђеву

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. април 2011.

КАРАЂОРЂЕВО - Лидери Србије, Босне и Херцеговине и Турске размотрили су данас сарадњу на Балкану, јављају стане агенције поводом састанака у Карађорђеву на коме је постигнут договор да се три државе у будућности искрено помажу у процесу евроинтеграција, али без мешања у унутрашње ствари суседа.

Председници Србије и Турске Борис Тадић и Абдулах Гул и чланови председништва БиХ разговарали су о политичком застоју у БИХ и односима Сарајева и Београда наводи АФП, стављајући у први план Гулову изјаву да Турска жели да помогне Балкану да постане стабилан регион на путу придруживања Европској Унији и НАТО.

"Ми видимо Балкан као регион у срцу Европе. Наш циљ је да ово подручје, које је некада било поприште сукоба постане регион јединства и добре сарадње," рекао је Гул.

"Жеља Турске је, како је истакао, да три балканске земље учврсте сарадњу и почну да решавају текуће проблеме. Када то буде учињено, надамо се да ћемо се окупити под ширим покровитељством ЕУ и НАТО", рекао је Гул, како преноси АФП.

Јачање турског утицаја

Турска жели да појача утицај у региону са којим има историјске везе и блиске односе са Муслиманима, оцењује агенција, подсећајући да је посредовање Турске на сличном самиту пре годину дана у Истанбулу резултирало споразумом Београда и Сарајева о поправљању односа који су, како се наводи, били на ниском нивоу после ратова деведесетих.

Хапшења неколицине босанских функционера за ратне злочине по потерници коју је издала Србија и подршка Београда плану босанских Срба о референдуму довели су до нове затегнутости у односима Србије и БИХ, пише АФП.

"Међутим, Тадић је рекао да Србија жели најбоље могуће односе са Босном, додајући да Београд нема намеру да се меша у унутрашње послове суседних земаља," наводи француска агенција уз оцену да је састанак одржан у тренутку када је БИХ суочена са једном од најозбиљнијих политичких криза од рата због "дубоких међуетничких подела и пост-изборног застоја".

АП: Тадић није коментарисао Гулове изјаве о НАТО

И АП оцењује да турска дипломатска иницијатива илуструје жељу Истанбула да обнови утицај на Балкану заснован на вишевековној отоманској владавини и блиским везама са муслиманским становништвом у овом подручју. Агенција наводи да председник Тадић није коментарисао Гулове изјаве о везама са НАТО. То је осетљиво питање за Србе због бомбардовања 1999.године, подсетио је АП.

Агенција указује да је избор Карађорђева пробудио успомене на сатанак Милошевића и Туђмана и наводни договор да поделе Босну почетком 1990-их и преноси Тадићеве речи да је избор тог места само јача поруку помирења.

"Ја никад нећу поновити грешке мојих претходника у Карађорђеву," рекао је Тадић, а наводи АП, преносећи и речи Жељка Комшића, хрватског члана председништва БИХ, да смо се "разрачунали са духовима прошлости и да се сада надамо новим односима у региону."

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер