петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Страначке реакције на Тадићев предлог резолуције о Сребреници
Хроника

Страначке реакције на Тадићев предлог резолуције о Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. јануар 2010.

БЕОГРАД - Председник Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић рекла је да би лично подржала сваку резолуцију која осуђује ратне злочине, укључујући и Сребреницу, али да сматра да није довољно да само Сребреница буде укључена у ту резолуцију.

Она је за "Блиц" рекла да парламенту Србије званично није поднесена ниједна иницијатива да се усвоји резолуција о Сребреници, као што се залаже председник Србије Борис Тадић.

"Блиц" наводи да Тадићеву иницијативу да се усвоји резолуција о Сребреници начелно подржавају и опозиционе партије, али то да ли ће гласати за њу зависиће од самог текста, као и од тога да ли ће у тексту бити поменути и остали злочини за време рата деведесетих година.

Према писању листа,  ако Влада Србије не предложи усвајање резолуције о Сребреници по хитном поступку или то не учини 84 посланика, она не би могла да се нађе на дневном реду Скупштине Србије прие 1. марта.

Председник Србије је приликом посете Републици Српској  рекао да је доношење резолуције о Сребреници обавеза Србије према Хашком трибуналу, јер се само политиком која подразумева одавање поште туђим жртвама могу бранити и сопствене жртве.

Тадић је тада рекао да је уверен да ће резолуција о Сребреници, која би требало да буде усвојена у Скупштини Србије, временом добити општу подршку српског народа.

Шеф посланичке групе Српске радикалне странке (СРС) Драган Тодоровић изјавио је данас да је за ту странку неприхватљива било каква декларација о Сребреници, али и навео да СРС нема дилему када је реч о декларативном прихватању осуде свих злочина.

"Кад је у питању Сребреница, СРС инсистира да се утврди потпуна истина. Сребреница је између осталог инструмент уз помоћ кога покушавају да осуде српски народ за геноцид који није почињен у Сребреници", рекао је Тодоровић агенцији Бета поводом најаве разматрања Декларације о Сребреници у Скупштини Србије.

Према његовим речима, СРС осуђује све злочине почињене на било којој страни и тражи да се сви злочинци приведу правди, процесуирају и осуде, али да је за ту странку неприхватљив наметање генералне кривице над Србима и Србијом за почињене злочине у рату на простору бивше СФРЈ.

"У овом моменту дужност (председника Србије) Бориса Тадића је да учини све како би показао свету да шаблон који је створен за Србе неће бити прихваћен и да ћемо прихватити само оно што се утврди као непобитна чињеница", рекао је Тодоровић.

Шеф посланичке групе СРС је навео је да је један од највећих пропуста Бориса Тадића извињење за наводне злочине које су починили Срби и оценио да је неприхватљиво наметање кривице Србима.

"Они који су злочин починили покушавају да га оперу тако што ће жртву прогласити одговорном за оно што се дешавало на овим просторима, односно Србију и све треба да се сведе на тај клише", закључио је Тодоровић.

Заменик председника Српске напредне странке (СНС) Александар Вучић изјавио је данас да та странка "најоштрије осуђује страшни злочин" који се десио у Сребреници, али да о односу СНС према декларацији о Сребреници не може да каже ништа док не види конкретан предлог.

"СНС најоштрије осуђује страшни злочин који се догодио у Сребреници. Сваки нормалан човек на свету тај злочин осуђује, а декларацију можемо да коментаришемо тек кад добијемо текст, а не да се изјашњавамо о нечему што нисмо видели", рекао је Вучић агенцији Бета поводом најаве доношења декларације о Сребреници у Скупштини Србије.

Он је, међутим, додао да би Скупштина Србије требало да се изјасни не само о једном већ и о другим злочинима.

"Сем чињенице да осуђујемо тај ужасан злочин (у Сребреници) и да се гнушамо људи који су починили такав злочин што, чини ми се, није спорно ни за кога, о нашем односу (према декларацији) не могу да кажем било шта док не видим текст", закључио је Вучић.

Функционер Социјалдемократске партије Србије Мехо Омеровић подржао је данас доношење декларације о Сребреници јер би тај документ, како је оценио, на најбољи начин показао да Србија демонстрира спремност да се суочи са прошлошћу и конкретно допринесе помирењу у региону.

"Подржавамо ову резолуцију и сигуран сам да ћемо је до обележавања 15. годишње највећег злочина у Европи после Другог светског рата и усвојити у Скупштини Србије", рекао је Омеровић агенцији Бета поводом најаве усвајања декларације о Сребреници у парламенту Србије.

"То је важно и због чињенице да је Европски парламент тај дан (1. јул) и званично прогласио даном сећања на жртве масакра у Сребреници", додао је Омеровић.

Према његовим речима, одговорна власт и политичари не би требало да гледају да ли и други у региону повлаче сличне потезе и да ли су они популарни код грађана Србије.

"На овај начин ћемо такође показати и да је Србија лидер и када су иницијативе овакве врсте у питању. Том резолицијом би се додатно учврстила позиција Србије као водеће земље у региону, повећао њен углед на међународном плану и омогућило брже расветљавање и других злочина почињених на простору бивше Југославије", рекао је Омеровић.

Посланик Савеза војвођанских Мађара (СВМ) Балинт Пастор изјавио је данас да се СВМ залаже за што скорије доношење резолуције о Сребреници у Скупштини Србије.

"Свакако треба затворити то поглавље прошлости. Треба ставити тачку на то поглавље", рекао је Пастор агенцији Бета поводом најаве усвајања декларације о Сребреници у Скупштини Србије.

Према његовим речима, од договора псланичких група зависи шта би тачно требало да садржи декларација, али свакако да би најзначајнија тачка била осуда злочина у Сребреници који је највећи злочин после Другог светског рата у Европи.

"Не противимо се осуди свих злочина али ипак суштина не треба да се изгуби и најважнији део те резолуције би требало ипак да садржи осуду злочина у Сребреници", закључио је Пастор.

Портпарол Демократске странке Србије (ДСС) Андреја Младеновић изјавио је да је за ту странку неприхватљива Декларација којом би били осуђени само злочини у Сребреници.

Младеновић је на конференцији за новинаре казао да та странка подржава усвајање Декларације којом би се осудили сви злочини на простору бивше Југославије.

Он је подсетио да је та странка 2005. године донела Декларацију којом се осуђују сви злочини, али да тада није било воље у парламенту за њено усвајање и додао да сматрају да тај документ одговара и садашњем тренутку.

"Србија има посебан историјски интерес да се расветле и казне сви злочини у којима је српски народ био највиша жртва. ДСС је овом декларацијом осудила све злочине без обзира на то ко их је починио уверена да злочини никад не застаревају и да не смеју бити заборављени", казао је Младеновић.

Председник ЛДП Чедомир Јовановић у изјави достављеној Бети подсетио је да је та странка свој предлог Декларације о испуњавању обавеза из пресуде Међународног суда правде о Сребреници предочила одмах после доношења те пресуде, крајем фебруара 2007. године.

"Тај предлог је, што се ЛДП тиче и данас актуелан, и спремни смо да он послужи као суштина будуће декларације коју би подржале и друге странке које имају снаге за то", навео је Јовановић.

Према његовим речима, Декларација је само један од "елемената одређивања према својој и политичкој будућности региона" и "добра прилика да одемо и корак даље и изађемо са јасном платформом шта ми у региону хоћемо, на којим вредностима ће се градити наши односи".

ЛДП се залаже за партнерство са земљама у окужењу у економији, као и за решавање преосталих питања из тзв. ратног наслеђа и скидање тог претешког терета који и нас и друге успорава у процесу трансформације, пре свега вредносне.

Посланица Либерално демократске партије Весна Пешић изјавила је данас да би било најбоље да Скупштина Србије донесе декларацију о Сребреници којом би се успоставило облежавање 11. јула као Дана жртава у Сребреници.

Пешић је агенцији Бета рекла да не вреди доносити резолуцију о осуди свих злочина зато што, како је навела, то подразумева исто "као што осуђујемо сва убиства, кривича дела, корупцију, све ратне злочине".

"Ако нећемо да издвојимо Сребреницу као посебну, онда није потребно да доносимо резолуцију да осуђујемо све злочине. Ако се већ говори о Сребреници, потребно је да се о њој говори на посебан начин", рекла је Пешић поводом најаве доношења декларације о Сребреници у Скупштини Србије.

Она је додала да је Сребреница нешто специфично што сви издвајају подсетивши да злочин у Сребреници у европским оквирима важи за највећи злочин поле Другог светског рата.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер