уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Штрајк солидарности у Хрватској због неисплаћених зарада и измена Закона о раду
Хроника

Штрајк солидарности у Хрватској због неисплаћених зарада и измена Закона о раду

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. фебруар 2014.

Возови и јавни превоз у Хрватској су заустављени, затворене су школе, због двосатног штрајка солидарност. Протест због неисплаћених плата и измена Закона о раду.

У Хрватској је у подне почео двочасовни штрајк солидарности због неисплаћених плата радницима у појединим фирмама у државном и приватном власништву, али и против измена Закона о раду којима се предвиђа смањење радничка права.

Возови у домаћем саобраћају, путнички и теретни, зауставили су се на два сата, док на међународним линијама саобраћају по реду вожње. Трамваји и аутобуси у градском превозу стали су на пет минута.

У 12 часова прекинута је настава у основним и средњим школама и тако ће бити све до 14 часова. Лекари и медицинске сестре одржаће у болницама током паузе, получасовне скупове солидарности са онима који раде, а не примају плату.

Штрајк солидарности јуче су најавили челници највећих синдикалих централа у Хрватској.

Формално, повод за штрајк је то што није исплаћено 25 плата радницима Здравствено-рекреативног центра у Липику, који је већинском државном власништву, и неисплате шест плата у Арени Пула, у приватном власништву.

Синдикати се противе и изменама Закона о раду, које би сутра требало да се нађу на дневном реду Сабора. Због тога је и за сутра најављен протест на Марковом тргу, где су седишта владе и Сабора.

Они сматрају да се изменама Закона о раду уништавају темељи социјалне државе, а раднике и синдикате маргинализује.

Министар предузетништва Гордан Марас изјавио је данас да је штрајк легитимна врста изражавања воље, али и да сматра да измене радног законодавства не иду на штету радника.

Штрајк су организовали Савез самосталних синдиката Хрватске, Независни хрватски синдикат, Матица хрватских синдиката, Хрватско удружење радничких синдиката и Удружење радничких синдиката Хрватске.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер