уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стјепан Месић: БиХ би могла постати нова Палестина у Европи
Хроника

Стјепан Месић: БиХ би могла постати нова Палестина у Европи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јануар 2010.

БЕЧ – Председник Хрватске Стјепан Месић упозорава на негативне последице могућег распада Босне и Херцеговине (БиХ), уколико премијер РС Милорад Додик буде остварио своје претње о отцепљењу српског ентитета, оптужујући српског политичара да наставаља са политиком Слободана Милошевића.

У интервјуу аустријској агенцији АПА Месић је нагласио да ће се, ако до тога дође, и босански Хрвати отцепити, па би остала „исламска држава која би се налазила у непријатељском окружењу, која би могла да опстаје само уз помоћ фундаменталистичких режима”.

„У наредних 50 до 70 година би ту настали нови центри тероризма. То би била нова Палестина у срцу Европе”, упозорио је он истичући да високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко мора добити подршку међународне заједнице како би „уклонио елементе из политике који желе да униште БиХ”. „Нажалост БиХ нема механизме које би требало да има нормално функционишућа правна држава. Дејтонски споразум је окончао рат, али механизми на основу којих треба да функционише држава нису утврђени. Имамо два ентитета, и три конститутивна народа. Један ентитет, РС, односно политичко руководство, или још боље речено, премијер РС, не признаје државу БиХ. Он не признаје ни Сарајево као главни град”, критиковао је хрватски председник, који је био гост шефа аустријске државе Хајнца Фишера 1. јануара на новогодишњем концерту Бечке филхармоније.

Додик наставља политику ранијег председника Србије и Југославије Слободана Милошевића, али само другим средствима, нагласио је Месић.

Као пример он је навео да у РС наводно не постоји готово никакав повратак избеглица, указујући на то да је некада у том делу БиХ живело 220.000 Хрвата и Бошњака, што је било 48 одсто становништва, а да их данас има свега 10.000.

Месић је истакао да Додик тражи да се Дејтонски споразум мора испунити, али само у оквиру ентитета, као и да неко треба да га подсети и на обавезу повратка избеглица.

Што се тиче Хрватске он, и поред пораза кандидата ХДЗ-а Андрије Хебранга, на председничким изборима, не очекује кризу владе.

„Верујем да ови избори неће утицати на стабилност владе”, истакао је Месић додајући да стабилност може да пољуја само ако се не одговори на важна питања, што значи да морају да функционишу државни механизми, истичући да су потребне реформе у правосуђу, администрацији и привреди. Он је позвао владу да створи услове за преструктуирање.

„Привреда мора да се оријентише у правцу извоза. Морамо производити како за домаће, тако и страно тржиште”, објаснио је Месић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер