субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стивен Вордсворт: Срби треба да учествују на изборима на Косову
Хроника

Стивен Вордсворт: Срби треба да учествују на изборима на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. новембар 2010.

Британски амбасадор у Београду Стивен Вордсворт изјавио је данас да би косовски Срби требало да учествују на изборима које организују власти у Приштини.

"Мислим да треба да учествују, јер парламент у Приштини доноси одлуке који се тичу њиховог живота. Разумем како људи размишљају, али овде се не ради о признавању независности. Појединци не признају независност, то је питање за државе", рекао је Вордсворт, додајући да је то исто поручио 2007. Албанцима у Прешеву.

У опроштајном интервјуу за Б92, Ворсдворт је рекао да из Београда одлази с утиском да је Србија напредовала у претходне четири године, а нарочито у последњих неколико месеци. Као једну од кључних ствари Ворсдворт је навео договор о почетку дијалога Београда и Приштине.

"Постоје осетљива питања за чије ће решавање бити потребна два, три или више покушаја. Оно што желимо да видимо код обе стране је јасна воља да се, чак и када је то веома тешко, нађе решење. Све ће бити у реду док су обе стране посвећене напретку и процес посматрају као део једне шире приче превазилажења проблема у региону из деведесетих година", рекао је британски амбасадор.

На питање да ли је кандидатура Србије за чланство у ЕУ везана за напредак у дијалогу Београда и Приштине, Вордсворт је рекао да процес око кандидатуре води Европска комисија, али да је могуће "да ће чланице у том процесу покретати нека питања".

"У овом тренутку влада позитивно расположење, људи желе да виде напредак Србије на европском путу, много времена је изгубљено и желимо да се то време надокнади. Постоји снажна воља, бар што се тиче Велике Британије, која снажно подржава проширење ЕУ, да Србија оствари напредак на том путу", рекао је он.

Вордсворт је казао да добијање статуса кандидата за Србију не би требало да траје предуго и да би могло да се очекује наредне године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер