Početna strana > Hronika > Stiven Mejer: U BiH NATO nepotreban, EU korisna u izvesnom obliku
Hronika

Stiven Mejer: U BiH NATO nepotreban, EU korisna u izvesnom obliku

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 18. novembar 2010.

VAŠINGTON - Profesor vašintonskog Univerziteta za nacionalnu odbranu Stiven Mejer upozorio je da se nada nekih lidera u BiH, naročito u Federaciji, da će članstvo u evroatlantskoj zajednici donijeti čudo zemlji - neće ostvariti, čak i ako BiH jednog dana postane članica NATO-a i EU.

Mejer je u autorskom tekstu za Srnu objasnio da je NATO postao suštinski irelevantan i da se postavlja pitanje šta će tačno BiH dobiti članstvom u toj alijansi. On je istakao da je danas EU sasvim drugačija organizacija od onoga što je bila prije samo deset godina, ali da članstvo BiH u EU ima svoju vrijednost.

"NATO u suštini opstaje po inerciji. To je forma radi forme. NATO ne može da uvjeri ni sve sopstvene članove da se angažuju u borbama u Avganistanu... Ako NATO ne može da se bori kao kompletan savez u Avganistanu, od kakve je koristi on kao bezbjednosna organizacija?“, upitao je Mejer.

On je rekao da BiH treba veoma pažljivo da prouči kakva bi trebalo da bude priroda pridruživanja EU, jer je današnja EU organizacija na više nivoa, sa članovima prvog, drugog i trećeg ranga, a „jasno je da bi BiH bila, u najboljem slučaju, član trećeg reda“.

„Iako ne postoji očigledan razlog zašto bi BiH trebalo da uđe u NATO, postoje dobri razlozi za neki oblik udruživanja sa EU. Možda bi umjesto punog i formalnog članstva bilo korisnije da se uspostavi aranžman zasnovan na specifičnim i veoma pažljivo definisanim ekonomskim, trgovinskim i finansijskim interesima'', naglasio je Mejer. Na ovaj način BiH bi mogla da iskoristi beneficije takvog udruživanja, a da izbjegne klopke i opasnosti punog članstva.

On smatra da bi možda bilo razumnije da BiH prati "multivektorski pristup", što znači, osim gradnje specifičnih ugovornih aranžmana sa EU, da BiH treba da se snažno zalaže i za ekonomske, finansijske i bezbjednosne odnose sa mnogim drugim zemljama i regionima - uključujući Rusiju, Iran, Kinu, Japan, Brazil, itd. Na taj način BiH će strukturisati odnose koji odgovaraju njenim interesima, a neće samo pratiti savjete zapadnih političara koji služe njihovim interesima.

Mejer je istakao da je evropski standard "uslovnosti" prisutan kao sredstvo koje treba da osigura da potencijalni članovi ispune standarde EU, ali da se "uslovljavanje" koristi češće kao tehnika koja treba da zadrži potencijalne članove dalje od EU, a ne da ih približi'', kao što su Turci, koji su prvi počeli pregovore sa EU prije 47 godina!

"Ipak, zapadni političari govore BiH - i cijelom Balkanu - da je njihov spas u članstvu EU, kao i u NATO-u. I ponovo, mnogi ljudi i lideri u BiH i širom Balkana, uplašeni i hipnotisani psihološkom zavisnošću od zapadnih političara, prihvataju ovu propagandu bez razmišljanja'', istakao je profesor vašingtonskog Univerziteta za nacionalnu odbranu Stiven Mejer u autorskom tekstu za Srnu.

(Srna)