петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стивен Мејер: У БиХ НАТО непотребан, ЕУ корисна у извесном облику
Хроника

Стивен Мејер: У БиХ НАТО непотребан, ЕУ корисна у извесном облику

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. новембар 2010.

ВАШИНГТОН - Професор вашинтонског Универзитета за националну одбрану Стивен Мејер упозорио је да се нада неких лидера у БиХ, нарочито у Федерацији, да ће чланство у евроатлантској заједници донијети чудо земљи - неће остварити, чак и ако БиХ једног дана постане чланица НАТО-а и ЕУ.

Мејер је у ауторском тексту за Срну објаснио да је НАТО постао суштински ирелевантан и да се поставља питање шта ће тачно БиХ добити чланством у тој алијанси. Он је истакао да је данас ЕУ сасвим другачија организација од онога што је била прије само десет година, али да чланство БиХ у ЕУ има своју вриједност.

"НАТО у суштини опстаје по инерцији. То је форма ради форме. НАТО не може да увјери ни све сопствене чланове да се ангажују у борбама у Авганистану... Ако НАТО не може да се бори као комплетан савез у Авганистану, од какве је користи он као безбједносна организација?“, упитао је Мејер.

Он је рекао да БиХ треба веома пажљиво да проучи каква би требало да буде природа придруживања ЕУ, јер је данашња ЕУ организација на више нивоа, са члановима првог, другог и трећег ранга, а „јасно је да би БиХ била, у најбољем случају, члан трећег реда“.

„Иако не постоји очигледан разлог зашто би БиХ требало да уђе у НАТО, постоје добри разлози за неки облик удруживања са ЕУ. Можда би умјесто пуног и формалног чланства било корисније да се успостави аранжман заснован на специфичним и веома пажљиво дефинисаним економским, трговинским и финансијским интересима'', нагласио је Мејер. На овај начин БиХ би могла да искористи бенефиције таквог удруживања, а да избјегне клопке и опасности пуног чланства.

Он сматра да би можда било разумније да БиХ прати "мултивекторски приступ", што значи, осим градње специфичних уговорних аранжмана са ЕУ, да БиХ треба да се снажно залаже и за економске, финансијске и безбједносне односе са многим другим земљама и регионима - укључујући Русију, Иран, Кину, Јапан, Бразил, итд. На тај начин БиХ ће структурисати односе који одговарају њеним интересима, а неће само пратити савјете западних политичара који служе њиховим интересима.

Мејер је истакао да је европски стандард "условности" присутан као средство које треба да осигура да потенцијални чланови испуне стандарде ЕУ, али да се "условљавање" користи чешће као техника која треба да задржи потенцијалне чланове даље од ЕУ, а не да их приближи'', као што су Турци, који су први почели преговоре са ЕУ прије 47 година!

"Ипак, западни политичари говоре БиХ - и цијелом Балкану - да је њихов спас у чланству ЕУ, као и у НАТО-у. И поново, многи људи и лидери у БиХ и широм Балкана, уплашени и хипнотисани психолошком зависношћу од западних политичара, прихватају ову пропаганду без размишљања'', истакао је професор вашингтонског Универзитета за националну одбрану Стивен Мејер у ауторском тексту за Срну.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер