Početna strana > Hronika > Stiven Mejer: BiH je fiktivna država, Republika Srpska ima pravo da odlučuje o svim važnim pitanjima
Hronika

Stiven Mejer: BiH je fiktivna država, Republika Srpska ima pravo da odlučuje o svim važnim pitanjima

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 02. jun 2016.

Američki stručnjak za Balkan Stiven Mejer smatra da je BiH fiktivna država koja nema osnovnih elemenata i da Republika Srpska ima pravo da odlučuje o svim važnim pitanjima - političkim, ekonomskim i socijalnim.

"Situacija u BiH ne menja se godinama, jer je etničko pitanje dominantno, a podele sve veće. Poslednja dešavanja u uzavrelom 'bosanskom proleću', među kojima je i odluka o metodologiji obrade podataka popisa stanovništva, samo su produbila krizu", rekao je Mejer.

Tri mogućnosti

On ističe da se mora imati u vidu činjenica da je BiH, sa sadašnjom ustavnom strukturom, nastala uz ogromnu podršku EU i SAD, da bi služila njihovim interesima, a ne svojih građana.

"BiH u budućnosti ima tri mogućnosti. To je da bude održana sadašnja ustavna struktura sa dva entiteta i tri konstutivna naroda, zatim da bude centralizovana, što priželjkuju SAD i Nemačka, i da Republika Srpska postane nezavisna", ocenio je Mejer.

Prema njegovom mišljenju, BiH nije formalno podeljena, ali suštinski ne funkcioniše kao država.

“Dejton 2”

Mejer podseća da od 2006. godine postoje težnje za organizovanjem međunarodne konferencije "Dejton 2" na kojoj bi bila promenjena ustavna struktura BiH.

"To nije moguće uraditi, jer SAD sve manje pažnje posvećuju zapadnom Balkanu. Sigurno je da ni Republika Srpska ne bi učestvovala u promeni ustavne strukture BiH, jer je aneks 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma osnova za postojanje Srpske", pojašnjava Mejer.

On upozorava da bi u nekim novim ustavnim promenama postojao rizik da Republika Srpska izgubi nadležnosti koje ima.

"Republika Srpska ima određenih problema, ali je sigurno uspešnija politička i ekonomska zajednica od Federacije BiH. Zbog toga ne sme pristati na ustavne promene, a nema ni objektivnih razloga za tako nešto", ocenio je Mejer.

Ustavne promene

On naglašava da je realnost, u kojoj funkcioniše BiH, Dejtonski mirovni sporazum.

"Ustavne promene kakve priželjkuju Bošnjaci u BiH nisu moguće. U prilog ovome ide i činjenica da Republika Srpska ima bliske odnose sa Rusijom, ali i zbog političke stagnacije u FBiH", rekao je Mejer.

Govoreći o problemu koji je u BiH izazvan zbog donošenja odluke o metodologiji obrade podataka popisa stanovništva, Majer navodi da je ovakva odluka donesena zbog političkih interesa.

Precizni ciljevi

"Ovakva odluka je donesena zbog etničkog pitanja koje je u BiH dominanto. Statističkom manipulacijom želi se podržati određeni političi stav koji je opasan za Republiku Srpsku, jer je njegov cilj promena ustavne strukture BiH", dodao je Majer.

On napominje da Republika Srpska mora voditi računa o svojim interesima i ne gledati šta žele Vašington ili Brisel.

"Sve važne odluke za Republiku Srpsku ne donose se nigde u inostranstvu ili Sarajevu, nego samo u Banjaluci. Zbog toga se moraju znati i biti precizirani svi važni ciljevi", kaže Mejer.

Islamski radikalizam

Komentarišući bezbednosnu situciju u BiH i regionu zapadnog Balkana, Mejer je rekao da postoji ozbiljan problem islamskog radikalizma.

On ocenjuje da je problem radikalnog islama posebno izražen na Kosovu i u BiH i navodi da sve finansijski podržava Saudijska Arabija.

"U FBiH postoji izražen problem radikalnog islama, protiv koga se institucije moraju zajednički i predanije boriti. Suštinsko pitanje je da li to istinski žele", zaključio je Mejer.

(Srna)