петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стивен Мајер: Север Косова треба да припадне Србији - Прешевска долина такође треба да буде тема разговора, а у некој даљој будућности и Република Српска
Хроника

Стивен Мајер: Север Косова треба да припадне Србији - Прешевска долина такође треба да буде тема разговора, а у некој даљој будућности и Република Српска

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. август 2019.

 Косовска криза могла би да буде решена тако што ће централној Србији бити припојен север Косова и Метохије, а српским светињама на југу треба дати посебан статус под контролом Уједињених нација.

Ово каже Стивен Мајер, бивши шеф америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА), који упозорава да је Косово "замрзнути конфликт који може лако да експлодира" и да не види другачији начин да се из њега изађе осим да обе стране учине уступке. Према његовим речима, уколико се потегне тема севера Косова, онда тема мора да буде и право на самоопредељење Срба у Републици Српској.

Мајер наглашава да се дијалог Београда и Приштине мора наставити под другачијим политичким околностима.

- Београд и Приштина морају да разговарају без посредника. Бриселски споразум је мртав, и ако Београд и Приштина сада желе напредак, морају да поруче великим силама да се не мешају. То важи и за Сједињене Америчке Државе, и за Европску унију, иза Руску Федерацију. Косово и Метохија је већ "замрзнути конфликт" и, како стоје ствари, оста- ће такво. Не видим начин да се из тога изађе. Обе стране мораће да праве уступке. Мислим да по коначном споразуму област северно од Ибра мора да припадне Србији. И мислим да ће Србији бити екстремно тешко, ако не и немогуће, да поврати остатак Косова. Света и историјска места српске зајднице јужно од Ибра морају да буду под посебним међународним надзором, вероватно Уједињених нација. Но, УН би требало да се постара и за пресељење Срба који живе у том делу Косова, а који не желе да живе под косовском владом, рекао је Мајер.

Амерички стручњак додаје да, уколико се потегне питање области северно од Ибра, морају се на сто ставити и друге теме.

- Прешевска долина" мора такође бити тема, а у некој даљој будућности и Република Српска. Поента је да садашњи путеви не воде никуда. Сетите се америчких уплитања, сваки пут када су се САД овде појавиле, био је хаос. Амерички политичари заиста не разумеју дубину и размере садашње етничке динамике, наглашава Мајер.

Милисав Паић, председник Српског спољнополитичког круга, коментаришући ове наводе каже да Мајер схвата да не може бити трајног мира и стабилности у Југоистичној Европи без уважавања легитимних интереса Србије.

- У том смислу, саопштење Квинте, која позива на дијалог упркос таксама Приштине, показује нервозу промотера косовске независности јер њихова политика Свршеног чина не функционише онако како су очекивали. То потврђују и бројне изјаве бивших чиновника америчке администрације, као што су Едвард Џозеф, генерал Бен Хоџис, Данијел Фрид и други, који стереотипним изјавама о "малигном утицају" Русије нуде Србији евроатлантске интеграције уз претходно признање "Косова". Стрпљивом и мудром политиком Србија ће доћи до решења које сугерише Мајер, уверен је Паић.

Генерал ВладимирЛазаревић каже даје ово најзад једна изјава са Запада која помиње и интересе и права српског народа.

- Камо среће да и најодговорнији међународни чиниоци почну да размишљају о решавању "српског националног питања". И њима мора бити јасно да без решавања тог питања нема мира у овом делу Европе. Наравно, није лоша идеја да Београд и Приштина сами решавају проблеме без ментора, закључује Лазаревић.

(Курир-Информер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер