петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стејт департмент у извештају о трговини људима: Влада Косова није испунила ни минималне стандарде у кључним областима, али улаже значајне напоре у том погледу
Хроника

Стејт департмент у извештају о трговини људима: Влада Косова није испунила ни минималне стандарде у кључним областима, али улаже значајне напоре у том погледу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. јун 2019.

У извештају америчког Стејт департмента о трговини људима у 187 земаља оцењује се да Влада Косова није испунила минимални ниво стандарда за елиминацију трговине људима, али да улаже значајне напоре у том погледу.

Како преноси радио Слободна Европа у извештају се препознају неки резултати, међу којима ревизија Кривичног закона Косова у коме се рекласификују сва дела присилне проституције као трговина људима, и именовање тужиоца регионалног координатора, али се се оцењује да влада није испунила ни минималне стандарде у неким кључним областима.

„Мање трговаца људима осуђено је и идентификовано мање жртава. Судије су наставиле да објављују ниске казне за осуђене трговце људима“, наводи се у извештају Стејт департмента.

У извештају се цитира чињеница да је косовска влада већ четврту годину заредом смањила средства за склоништа за НВО, приморавајући НВО да се ослони на стране донаторе.

У препорукама у извештају наглашено је да власти Косова треба да истраже, кривично гоне и кажњавају трговце људима, као и да изричу високе казне, а затим обезбеде средства за склоништа односно невладине организације.

Амерички Стејт департмент наводи да косовске институције треба да именују тужиоце и судије обучене за случајеве трговине људима.

Према извештају око 45 одсто жртава трговине људима на Косову, млађе је од 18 година.

„Прикупљање података требало би да буде стандардизовано и база података за статистику трговине људима, онда би требало успоставити кривично гоњење и казне везане за трговину људима“, наводи се у извештају.

Налазе извештаја на светском нивоу представио је амерички државни секретар Мајк Помпео, у пратњи Иванке Трамп, саветнице америчког председника Доналда Трампа истичући да је трговина људима локални и глобални проблем.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер