четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стејт департмент: Србија не поштује верске слободе
Хроника

Стејт департмент: Србија не поштује верске слободе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. јул 2012.

Београд -- У Србији се недовољно поштују верске слободе,јер их ограничавају Устав и закони, а ни влада их у пракси не поштује,закључено је у извештају Стејт департмента.

За разлику од Србије, Косово је одређено као земља у којој се поштују верске слободе.

У извештају о поштовању верских слобода у свету у 2011. години, Министарство спољних послова САД је указало да у Србији не постоје ограничења по питању религијских уверења, али да су она присутна у практиковању религије.

Како је указано, у Србији су забележени и случајеви "друштвеног малтретирања и дискриминације" због верских убеђења.

Представници америчке амбасаде у Србији настављају да заговарају промене закона о верским слободама ради сузбијања случајева дискриминације, наводи се у извештају.

Уз подсећање да је у Србији признато седам "традиционалних" цркава и да нема државне религије, констатује се да Српска православна црква има повлашћен положај.

"Влада (Србије) наставља да субвенционише плате свештеника Српске православне цркве у страним земљама. Друге бенефиције, попут здравственог и пензионог осигурања влада свештенцима других цркава даје само на основу њиховог споразума са државом и оне нису универзалне", указао је Стејт департмент.

Наведено је да се, иако верске заједнице нису обавезне да се региструју код државе, оне које то не учине сусрећу са великим проблемима приликом отварања рачуна у банкама, куповине или продаје имовине или објављивања књига.

Као замерка је наведено и то да порески закони у Србији омогућују повраћај пореза на додату вредност само регистрованим верским заједницама.

Као пример дискриминације је поменуто да је Влада Србије дозволила грчкој и руској православној цркви да слободно делују иако нису регистроване, а да истовремено није регистровала друге православне цркве, попут македонске и црногорске упркос томе што су оне покушале то да учине.

Власти Србије, како је наведено у извештају америчког Стејт департмента, настављају да одбијају регистрацију Лиге баптиста, Покрета Харе Кришна, Пентекостне цркве и Протестанске евангелистичке цркве у Суботици.

Америчке власти констатују и да у Србији закон забрањује говор мржње, али да је код појединих конзервативних издавачких кућа и ултранационалистичких група могуће наћи антисемитску литературу.

Косово генерално поштује верске слободе

"Косовска влада" у пракси генерално поштује верске слободе, а заштиту пружају и "Устав и закони Косова", закључено је у данас објављеном извештају америчког Стејт дипартмента.

У делу о Косову, у извештају Стејт дипартмента о верским слободама за 2011. каже се да није забележен тренд нити побољшања, нити погоршања верских слобода на Косову.

И на Косову су, међутим, како је наведено, забележени случајеви "друштвеног малтретирања и дискриминације" због верских убеђења. Као пример је наведено да су у новембру непознате особе оскрнавиле споменике на јеврејском гробљу у Приштини.

"Постоје и случајеви крађа и вандализма упереног против објеката Српске православне цркве и изоловани случајеви каменовања аутобуса у којима Срби долазе на верска места (на Косову)", наведено је у извештају.

Како је наведено, представници америчке амбасаде на Косову настављају да се у сусретима са политичким и верским лидерима на Косову залажу за међуверски дијалог и решење проблема свих верских заједница.

У извештају Стејт дипартмента се подсећа и да представници америчке амбасаде учествују у разговорима "косовске владе" и Српске православне цркве о наставку обнове српских цркава и манастира уништених у нередима 2004. године. "Америчка амбасада наставља да подржава напоре за решење земљишног спора између манастира Високи Дечани и локалних група".

Амерички Стејт департмент представио је извештај о верским слободама за 2011. годину, у којем је указано на примере јачања антисемитизма и ксенофобије, као и негативни утицај политичких промена и сукоба на права мањинских група.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер