субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Протестантске цркве у Србији позивају владу да укине делове закона који категоризују верске групе као "нетрадиционалне"
Хроника

Протестантске цркве у Србији позивају владу да укине делове закона који категоризују верске групе као "нетрадиционалне"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. август 2017.

Америчко министарство спољних послова саопштило је у годишњем извештају о религијским слободама у свету за 2016. годину да поједине мањинске верске групе у Србији указују на "проблем регистрације према постојећем закону", истичући да је тај пропис "пристрасан".

"Верске групе и невладине организације наставиле су да се жале на закон и владину примену закона у вези са верским групама и њиховим активностима. Мањинске верске групе, невладине организације и други посматрачи сматрају да је закон пристрасан због његове диференцијације између такозваних традиционалних и нетрадиционалних верских група", наводи се општирном извештају у одељку о Србији, објављеном на сајту Стејт департмента.

У извештају се додаје да протестантске цркве и организације цивилног друштва у Србији позивају "владу да укине делове закона који категоризују верске групе на тај начин".

"Нетрадиционалне верске групе, укључујући баптисте, евангелисте и друге протестанте навеле су да власти постављају додатне захтеве за регистрацију", додаје се у тексту.

Стејт департмент је навео да према сазнањима "поједине мале издавачке куће и ултранационалистичке групе настављају да продају преводе антисемитских књига. Такође, објављују се и критички текстови према нетрадиционалним верским заједницама".

"Јеховини сведоци су пријавили неколико напада на њихову имовину, али полиција није ухватила ниједног починиоца", додаје се у извештају Стејт департмента.

О нападима на имовину СПЦ у Хрватској

У одељку о Хрватској указује се на 20 напада на имовину Српске православне цркве која упозорава на раст нетолеранције у друштву.

Стејт департмент наводи и спор око обележавања годишњице страдања у Јасеновцу.

"Представници Јевреја и Срба (пре свега црквени великодостојници) организовали су одвојено манифестацију, бојкотујући скуп који су у априлу организовали хрватски званичници. Као разлог су навели настојање званичног Загреба да умањи злочине пронацистичког усташког режима током Другог светског рата", додало је америчко министарство.

У одељку о БиХ наводи се да припадници мањинских верских заједница истичу да су и даље лишени могућности да буду именовани на позиције у влади и парламент.

Представљајући извештај, амерички државни секретар Рекст Тилерсон је рекао да је готово 80 одсто светске популације изложено ограничењима или непријатељству у испољавању верских слобода. 

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер