петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стејт департмент: Обавезе из Вашингтонског споразума и даље корисне. Србија и Косово да се усредсреде на дијалог који води ЕУ
Хроника

Стејт департмент: Обавезе из Вашингтонског споразума и даље корисне. Србија и Косово да се усредсреде на дијалог који води ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. мај 2022.

 Сједињене Америчке Државе верују да су обавезе из Вашингтонског споразума и даље корисне, и настављају да позивају Косово и Србију да се усредсреде на дијалог који води ЕУ", рекао је неименовани портпарол Стејт департмента.

Из Стејт Департмента то је речено на упит Гласа Америке да ли је америчка администрација променила став у односу на мораторијум који је део споразума из 2020. године, како гледа на захтев Косова за чланство у Савету Европе и најаву Србије да ће наставити кампање против независности, те да ли жели да види примену осталих делова споразума.

„Ипак, Косово и Србија су суверене земље са правом да саме одређују своје спољнополитичке приоритете. За доношење одлуке о чланству у овим програмима и организацијама потребна је сагласност и одобрење тих институција и њихових држава чланица“, додаје се у одговору Стејт Департмента за Глас Америке.

Мораторијум на косовско подношење захтева за чланство у међународним организацијама и српску дипломатску кампању на повлачењу признавања независности Косова, истекао је 4. септембра 2021. године, али је у то време администрација председника Џозефа Бајдена подстакла обе стране да наставе да га примењују.

У одговору на ранији упит Гласа Америке ове недеље, Стејт департмент је, међутим, навео да је мораторијум "био осмишљен да би се проширио простор за разговор и компромис Косова и Србије, за који, како је речено, верују "да је у стратешком интересу обе земље", без директног позива да се он поштује.

Косово је 12. маја поднело захтев за чланство у Савету Европе а министар спољних послова Србије у техничком мандату, Никола Селаковић, дан касније је најавио наставак рада на повлачењу независности Косова.

Селаковић је рекао да је после одлуке Косова да се пријави за чланство у СЕ, председнику Србије Александру Вучићу предао четири дипломатске ноте држава које су спремне да повуку признање Косова и додао да ће ноте бити објављене у јавности ако буде потребе.

Министарка спољних послова Косова Доника Грвала је поручила да Приштина нема информације да су четири државе повукле признање независности.

Споразум о нормализацији економских односа Србије и Косова потписан је у Белој кући 4. септембра 2020. Председник Србије Александар Вучић и тадашњи премијер Косова Абдулах Хоти потписали су две верзије документа који, поред мораторијума на две супростављење кампање, садржи и низ других обавеза.

Између осталог споразумом су предвиђени диверзификација снабдевања енергијом, изградња аутопута мира од Ниша до Мердара, примена договора о железничкој вези Београд-Приштина, изградња железничке везе између Приштине и Мердара и Ниша и Приштине, приступање мини-Шенген зони, размена информација и убрзавање рада на проналаску несталих особа.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер