петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стејт департмент: Најозбиљнији проблеми на Косову корупција у влади, родно засновано насиље и претње мањинама
Хроника

Стејт департмент: Најозбиљнији проблеми на Косову корупција у влади, родно засновано насиље и претње мањинама

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. март 2023.

 Озбиљна корупција у влади, недостатак истрага и одговорности за родно засновано насиље, и насиље или претње етничким мањинама и другим маргинализованим групама неки су од најозбиљнијих проблема на Косову, према извештају америчког Стејт департмента о људским правима.

У данас објављеном извештају за 2022. годину у делу о тзв. Косову помиње се да закон предвиђа кривичне казне за функционере умешане у корупцију, али да влада није применила закон у целости, преноси Бета.

„Било је неколико случајева пријављивања корупције на нивоу власти. Званичници су се понекад некажњено упуштали у коруптивне радње. Недостатак делотворног судског надзора и крхкост спровођења закона довели су до овог проблема", наведено је у извештају.

Оцењено је да су на неке случајеве корупције у више наврата улагане жалбе и да је правосудни систем повремено дозвољавао застаревање предмета.

„У децембру 2021. године, Косовски институт за правосуђе је идентификовао 11 случајева корупције који су ризиковали застарелост, а у јануару седам ових предмета је застарело", каже се у извештају.

Агенција за борбу против корупције и Државна ревизорска служба такође су поменути у извештају као одговорни за борбу против корупције у влади.

Извештај констатује да су невладине организације на Косову, али и међународне организације, неколико пута истицале неуспехе правосудног система да кажњава случајеве корупције, тако да је врло мало случајева високих званичника, укључујуćи и ове прекршаје, окончано казнама.

Шта више, поменуте су и две велике истраге о корупцији на граници између Косова и Албаније.

„Истраге су резултирале хапшењем 74 службеника косовске полиције, два службеника косовске царине и 34 службеника албанске полиције", пише у извештају.

У делу извештаја поменуто је да процес започет 2019. године против бившег министра пољопривреде Ненада Рикала и даље нема епилог.

Он и још осам званичника министарства оптужени су за злоупотребу положаја, јер су наводно манипулисали новцем намењеним за пројекте.

У делу о недостатку истрага о родно заснованом насиљу, у извештају се помиње да жртве често не пријављују такве случајеве, укључујуćи сексуално и друго насиље, због друштвене стигме и недостатка поверења у власти.

До септембра 2022, тужиоци су истражили 160 случајева силовања и поднели 30 тужби.

У извештају се помиње силовање 11-годишње девојчице у Приштини за које су осумњичени једна одрасла и четири малолетне особе.

Извештај такође закључује да мање жена има руководеćе позиције у предузеćима, полицији или влади.

Институција народног адвоката је известила да су жене често изложене дискриминаторној пракси запошљавања, као и облицима дискриминације, укључујуćи сексуално узнемиравање на радном месту у јавном и у приватном сектору.

Према налазима извештаја, жене на Косову „нису довољно заступљене на тржишту рада, пошто је само једна од пет жена активан део формалног тржишта рада".

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер