субота, 10. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стејт департмент: На Косово стижу велике количине дроге из Албаније
Хроника

Стејт департмент: На Косово стижу велике количине дроге из Албаније

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. март 2010.

ВАШИНГТОН – Амерички Стејт департмент објавио је годишњи извештај о глобалној трговини наркотицима, наводећи да индустрија наркотика угрожава безбедност и здравље становника не само Сједињених Држава већ и свих других земаља у свету.

Трговина дрогом погађа све земље у којима се наркотици производе, кријумчаре или конзумирају, наводи Дејвид Џонсон, помоћник америчког државног секретара за међународну трговину наркотицима.

„Конзумирање наркотика је међународни феномен. Земља у којој, нажалост, постоји највећи број корисника је Иран, који је предузео значајне мере да се избори са тим проблемом. Међутим, међу тржиштима кокаина која најбрже расту, нису САД већ земље Европе” - упозорио је Џонсон.

Он констатује да производња кокаина у Колумбији наставља знатно да опада иако та земља остаје највећи произвођач коке међу државама Анда. Ипак, у извештају се Колумбија издваја као главни пример успеха у борби против наркотика јер су њене вишедеценијске акције против кријумчара дроге оцењене као изузетне.

Међутим, Џонсон оцењује да суседна Венецуела не показује сличну преданост борби против кријумчарења наркотика: „Од Кариба, преко Африке до Европе, можете да видите путању, пре свега авио-саобраћаја, којом се дрога транспортује из делова Венецуеле у близини границе са Колумбијом”.

Према Џонсоновим речима, трговина наркотицима широм Авганистана и даље представља велики проблем. Он додаје да су, од 2007. до 2009. године, површине на којима се производи мак смањене за око 30 одсто.

Па ипак, Авганистан је 2009. године произвео више од 90 одсто опијума који се користи за добијање хероина.

У извештају су такође похваљени влада и снаге безбедности Мексика због окршаја са трговцима дрогом.

Истиче се да су мексичке власти 2009. ухапсиле важне кријумчаре а Мексико такође ојачава своје полицијске снаге уз помоћ САД.

Међутим, Сједињене Државе ипак осећају ефекат нарко-картела јужно од америчко- мексичке границе.

Власти констатују да се трговина наркотицима прелива у САД и неке од пограничних које, ипак, нису ни близу тако погођене као што су нека подручја у унутрашњости земље.

У извештају о трговини наркотицима такође се истиче да Западна Африка служи као главни коридор за кокаин који се конзумира у Европи.

А када је реч о земљама Балкана, Србија се издваја као једна од главних транзитних земаља балканске путање трговине дрогом.

Српске групе организованог криминала појачале су шверц кокаина из Јужне Америке директно у Европу, мада део те дроге долази и у Србију - наводи се у извештају.

Црна Гора, Хрватска и Албанија такође су означене као транзитне земље за дрогу из Азије према западној Европи, а Босна и Херцеговина, како се оцењује, „све више постаје складиште за опијате”.

Стејт департмент такође наглашава да на Косово стиже велика количина дроге из Албаније.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер