петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Штефан Филе: Време да се Брисел посвети кандидатури Србије
Хроника

Штефан Филе: Време да се Брисел посвети кандидатури Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. септембар 2010.

Београд - Европски комесар за проширење Штефан Филе изјавио је данас у Београду да је време да се Брисел озбиљно посвети српској кандидатури за ЕУ.

Постоји опште осећање да ова прилика не треба да буде пропуштена - рекао је европски комесар после разговора са председником Србије Борисом Тадићем, а српски председник је најавио да ће Србија наставити убрзаним темпом дијалог са ЕУ, јер је циљ Београда да до краја следеће или почетком 2012. године почне преговоре о чланству.

Европски комесар је у заједничком обраћању новинарима поновио да је усвајање заједничке резолуције Србије и ЕУ у Генералној скупштини УН "нови почетак" у односима Београда и Брисела и изразио очекивање да ће одлука о кандидатури Србије бити донета ускоро.

Тадић је нагласио да ЕУ за Србију остаје централни стратешки приоритет, али да Србија не жели вештачко убрзање свог пута у ЕУ, већ да испуни све услове и спроведе реформе неопходне за улазак у Унију.

- Ми желимо да у најкраћем могућем руку започнемо преговоре о чланству у ЕУ, али не желимо да на вештачки начин добијемо убрзање процеса. Желимо да прођемо све етапе тако што ћемо задовољити све услове постављене од ЕУ - рекао је Тадић.

Филе је објаснио да "у том процесу нема пречица“ и да ће се "о Србији просуђивати на основу њених успеха“, али да је његов утисак да је Београд "веома озбиљан у својим намерама". У овом тренутку је, према његовим речима, најважније да се утврди шта су приоритети у процесу реформи.

Према Тадићевим речима, чланством у ЕУ ће бити формализована суштинска структурна побољшања у српском друштву.

- Добро знамо да је претпоставка учлањења и довршетак сарадње са Хашким трибуналом и ја сам још једном потврдио да смо потпуно привржени окончању те сарадње - рекао је Тадић, и додао да се нада да ће и та страница историје бити затворена у најскорије време.

Када је реч о проблему Косова и Метохије, Тадић је истакао да је "пред нама процес разговора и преговора“.

- Верујем да можемо пронаћи стабилно и одрживо решење, што подразумева поштовање легитимних националних интереса и Срба и Албанаца - рекао је Тадић, наглашавајући да сва спорна питања могу бити решена само путем преговора, на миран и демократски начин - једини начин за трајно стабилизовање прилика на Балкану.

Филе је посету започео сусретом с министром одбране Србије Драганом Шутановцем, разговорима о реформама које су спроведене у систему одбране и плановима за укључивање Војске Србије у заједничку безбедносну и одбрамбену политику ЕУ.

Током сусрета са Дачићем, констатовано је да је Србија учинила значајан напредак у области европских интеграција, а Филе је истако да је ЕУ свесна да је Србија учинила значајан напор у циљу достизања европских стандарда, као и да је одлука о визној либерализацији потврда учињеног прогреса у чему је Министарство унутрашњих послова имало водећу улогу.

Он је подвукао да је у наредном периоду посебно битан наставак и продубљивање регионалне сарадње, као и борба против корупције и организованог криминала. Европски комесар је разговарао и са премијером Мирком Цветковићем, шефом дипломатије Вуком Јеремићем и министарком правде Снежаном Маловић.

- Након данашњих разговора могу да кажем да сам охрабрен вашом одлучношћу, и уверен сам да ћете имати прагматичну сарадњу са свим државама региона, укључујући Приштину - поручио је Филе на крају посете Београду.

Уочи доласка у главни град Србије, високи званичник ЕУ је јуче у Бриселу, током сусрета с потпредседником Владе Србије Божидаром Ђелићем, изразио наду да ће консензус око српске кандидатуре бити постигнут до наредног састанка Савета ЕУ у октобру.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер