петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Штефан Филе: Србија ће у Унију брзином коју заслужи
Хроника

Штефан Филе: Србија ће у Унију брзином коју заслужи

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. септембар 2010.

Београд - Европски комесар за проширење Штефан Филе изјавио је јуче у Београду да је време да се Брисел озбиљно посвети српској кандидатури за чланство, али да на путу Србије у ЕУ неће бити пречица, већ да ће се процес одвијати äпрема заслугамаô.

Филе је током јучерашње званичне посете српској престоници разговарао с председником Борисом Тадићем, премијером Мирком Цветковићем и министрима Ивицом Дачићем, Снежаном Маловић, Вуком Јеремићем и Драганом Шутановцем.

Председник Тадић је, на заједничкој конференцији за новинаре с комесаром Филеом, најавио да ће Србија äубрзаним темпом наставити дијалог са ЕУô и да је циљ Београда да до краја следеће године или почетком 2012. почне преговоре о чланству. Он је истакао да Србија не жели вештачко убрзање свог пута у Унију, већ да има вољу да испуни све услове и спроведе неопходне реформе. Како је истакао, чланство у ЕУ је централни стратешки циљ Србије, од којег нема одустајања. У том контексту, Тадић је казао да је званични Београд äпотпуно привржен окончању сарадњеô с Хашким трибуналом. Према његовим речима, Србија не одустаје од свог централног стратешког циља а то је да постане чланица Уније.

Српски председник је изразио задовољство због тога што је са ЕУ договорен садржај резолуције о Косову усвојене у Генералној скупштини УН.

- Пред нама је процес разговора и преговора, и верујем да можемо пронаћи стабилно и одрживо решење, што подразумева поштовање легитимних националних интереса и Срба и Албанаца - навео је Тадић.

Штефан Филе је нагласио да усвајање резолуције у ГС УН представља äнови почетакô у односима Србије и ЕУ, као и да је дошло време да се Унија озбиљно посвети српској кандидатури за чланство. Он је изразио очекивање да ће та одлука бити донета ускоро и оценио да äпостоји опште осећање да ова прилика не треба да буде пропуштенаô. Ипак, како је упозорио, од свега је најважнији процес реформи.

- У том процесу нема пречица и о Србији ће се просуђивати на основу њених успеха, али мој садашњи утисак је да сте веома озбиљни у својим намерама. Након ових разговора у Београду могу да кажем да сам охрабрен вашом одлучношћу, и уверен сам да ћете имати прагматичну сарадњу са свим државама региона, укључујући Приштину - рекао је европски комесар за проширење.

Према речима извора Данаса блиских државном врху, Штефан Филе је јуче требало да Борису Тадићу достави списак конкретних предлога ЕУ за теме будућих преговора Београда и Приштине, које је дефинисао кабинет високе представнице за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, након консултација са земљама чланицама Уније и српским и косовским властима. ЕУ сматра да би дијалог требало да буде посвећен решавању такозваних практичних питања која оптерећују односе Београда и Приштине и у вези су са животом косовских Срба. Реч је о сарадњи у области заштите "границе", то јест административне линије, царинским питањима, трговини и привреди, транспорту, телекомуникацијама, заштити српских споменика културе, борби против организованог криминала. ЕУ сматра да статус Косова не треба да буде предмет дијалога Београда и Приштине, који би се одвијао уз подршку Брисела, наводе саговорници Данаса.

Владимир Тодорић, директор Правног форума, каже за наш лист да су политички односи са ЕУ предуслов за сваки напредак, али да је суштина у реформама.

- Достизање европских стандарда неће бити занемарено зарад добрих политичких односа који су сада постигнути с Унијом. Београд не треба да тражи "награду" за договор око косовске резолуције. Србији је сада потребан план за разговоре с Приштином, који би подржала ЕУ. Што се тиче реформи, степен оствареног напретка бити јасан после извештаја Европске комисије у новембру. Разговори с Филеом сигурно су се дотакли реформе правосуђа, с обзиром на то да је тај процес урађен нетранспарентно и да су критеријуми мењани током процеса - навео је Тодорић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер