понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стечајна мафија: Горану Кљајевићу 6,5, Слободану Радуловићу 5 и Секули Пјевчевићу 9 година затвора
Хроника

Стечајна мафија: Горану Кљајевићу 6,5, Слободану Радуловићу 5 и Секули Пјевчевићу 9 година затвора

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. мај 2013.

Београд - Специјални суд у Београду осудио је Горана Кљајевића на шест и по година затвора, а Слободана Радуловића на пет година затвора у предмету "стечајна мафија".

Поред судије Кљајевића и бившег директора Ц маркета који је у бекству, осуђен је и банкар Секула Пјевчевић и то на девет година затвора.

Тиме је после седам година од покретања поступка, изречена првостепена пресуда групи познатој као "стечајна мафија". Као вођа те групе означен је некадашњи судија Трговинског суда у Београду Горан Кљајевић.

Тужилаштво за организовани криминал је у завршној речи предложило суду да главне оптужене осуди на максималне казне предвиђене законом до 12 година, као и да онима које осуди на казне преко пет година затвора, одреди притвор како не би побегли до правоснажности пресуде. Одбрана је махом негирала оптужбе и тражила ослобађајуће пресуде. Посебно су адвокати оптужених инсистирали на прецизирању оптужнице, с обзиром да већина оптужених више не одговара за кривично дело злоупотреба службеног положаја, већ за злоупотребе одговорног лица које је уведено у кривични систем 15. априла.

Тужилаштво то међутим није урадило, али је суд најавио да ће своју пресуду прилагодити изменама закона.

На ту пресуду и оптужени и тужилаштво моћи ће да се жале Апелацином суду у Београду.

Максималну казну затвора тужилаштво је предложило за бившег председника Трговинског суда Горана Кљајевића, бившег директора Кредитно експортне банке Секулу Пјевчевића, бившег директора "Ц маркета" Слободана Радуловића, кој је у бекству па му се суди у одсуству, и адвоката Немању Јоловића.

За бившег стечајног управника "Рада" Миљка Живојиновића, који је такође у бекству тражена је казна не мања од 10 година затвора, а за некадашњу директорку "Поштанске штедионице" Јелицу Живковић до осам година затвора.

Тужилаштво је такође предложило и новчано кажњавање и одузмање имовинске користи.

У одштетном захтеву Поштанска штедионица тражи 909.608.780 динара и 3.684.214 евра, а "Ц маркет" 1,7 милијарди динара.

Оптужница против окривљених подигнута је у октобру 2006, шест месеци након хапшења осумњичених, а суђење је почело у јануару 2007.

Прецизираном оптужницом која је са 200 скраћена на 79 страна, тужилаштво за организовани криминал је одустало од више кривичних дела, и штете која се оптуженима првобитно стављала на терет као у случају продаје КЕБ банке, оштећења Фонда за развој Србије, Поштанске штедионице, Инекса.

Тужилаштво је такође одустало од кривичног гоњења Светлане Пантовић-Брашњевић и сада су њом обухваћена 34 окривљена.

Први на оптужници означен је Горан Кљајевић, а поред њега као организатори помињу се београдски адвокат Немања Јоловић, некадашњи директор Кредитно-експортне банке Секула Пијевчевић, власник "Еко продукта" Милинко Брашњевић, као и некадашња директорка "Поштанке штедионице" Јелица Живковић.

Против Кљајевића је средином априла Тужилаштво за организовани криминал покренуло истрагу поводом сумњи да је учествовао у злоупотребама око приватизације "Сартида". Истрага се води у том случају и против Немање Колесара и Бранислава Игњатовића већ је у току истрага у том предмету.

(Б92) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер