петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Штампа на немачком језику о односима ЕУ и Западног Балкана: Они би, као, да нас приме, а ми им, као верујемо; Мило Ђукановић и Александар Вучић су све државне, економске и друштвене институције прилагодили – себи
Хроника

Штампа на немачком језику о односима ЕУ и Западног Балкана: Они би, као, да нас приме, а ми им, као верујемо; Мило Ђукановић и Александар Вучић су све државне, економске и друштвене институције прилагодили – себи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. јул 2018.

Штампа на немачком језику између осталог пише и о односима ЕУ са земљама Западног Балкана, а поводом самита о том региону који се одржава у Лондону.

„Они би, као, да нас приме, а ми им, као верујемо – тако би могло да се опише осећање већине грађана Западног Балкана (...) када се ради о приближавању њихових земаља Европској унији“, пише Андреј Ивањи за МДР: „И на томе се ништа неће променити и када буде постигнут некакав напредак, као недавно у случају Албаније и Црне Горе.“ 

Аутор у наставку цитира Михаела Рота, државног министра за Европу у немачком Министарству спољних послова, који је у вези са поменутим земљама говорио о напретку, али и Европску комисију, која је изнела – много опширније – и критике, на пример, због сиромаштва и лоше интеграције Рома у друштво, а у „Македонији у психијатријским установама владају катастрофални услови“. 

А ту су, „наравно и проблеми на читавом Западном Балкану: лоша ситуација са слободом медија и широко распрострањена корупција“. Указавши на лоше позиције Македоније и Албаније на Индексу корупције, аутор пише да је законодавство у тим земљама „у неким областима у великој мери усклађено са стандардима ЕУ, али да се у пракси – не спроводи. Када се ради о корупцији, финансијском криминалу, прању новца или организованом криминалу, чини се врло мало. А томе треба додати и економске и социјалне стандарде који су светлосне године удаљени од стандарда ЕУ, било да се ради о пореском систему или здравству.“ 

Да се не заборави проширење ЕУ 

Самит у Лондону донеће нове изјаве о привржености Европске уније проширењу на Западни Балкан, али и, како се надају учесници, конкретна решења у области економије и безбедности. Посебан акценат ће бити на миграцијама. (09.07.2018)

Историјска обавеза Аустрије на Балкану 

Ивањи подсећа да Европска комисија сматра да изгледи за пријем у ЕУ представљају подстицај за демократске и економске реформе у дотичним земљама, али и да је „европски елан“ на Западном Балкану јењао те да је опао и кредибилитет ЕУ. 

„С једне стране, у региону не доминира, на пример, тежња ка демократизацији и остваривању људских права према такозваним европским вредностима. С обзиром на социјалну беду на Западном Балкану, ЕУ је постала напросто симбол бољег животног стандарда. Циници би рекли: у њој људи виде машину за новац.“ 

„С друге стране, ЕУ са својим крупним проблемима у догледно време неће бити ни спремна ни вољна за пријем нових чланова уз увоз нових нерешених проблема. Због тога службеници ЕУ на Балкану најрадије говоре о ЕУ-перспективи региона, што би требало да звучи охрабрујуће, али сада већ звучи као шала.“ 

„Па ипак, које алтернативе постоје за регион? Да поједине земље потпадну под утицај Русије или Турске? У ЕУ ни то не желе. Због тога се она и прави да заиста жели да једном прими у своје редове земље Западног Балкана, а у Србији, Црној Гори, Македонији, Албанији, Босни и Херцеговини и Косову се праве да у то верују“, пише, између осталог, Андреј Ивањи за МДР. 

Док се ЕУ премишља, Кина шири утицај 

Бечки Винер цајтунг под насловом „Шта ЕУ смера са Балканом?“ пише да „земље ЕУ хоће да снажније потпомогну развој земаља Западног Балкана. „И поред поклоњених милијарди и повољних кредита, и поред армије дипломата и експерата, регион последњих година није напредовао. Босна, због сталног спора између муслиманских Бошњака, православних Срба и католичких Хрвата важи као земља која не може да заживи или је већ пропала. Албанија, и поред свих напора, важи као „Колумбија Европе“. У Црној гори и Србији ЕУ већ годинама подржава такозване системе „јаких мушкараца“. Председници Мило Ђукановић и Александар Вучић су све државе, економске и друштвене институције прилагодили – себи. Њихови критичари тврде да они по сопственом нахођењу управљају медијима и правосуђем.“ 

„И док ЕУ не може да се сложи око заједничке средњорочне балканске стратегије, Кина шири свој утицај. Баш ового викенда, премијер Ли Кечијанг је са ни мање ни више него 16 шефова влада Источне и Југоисточне Европе у Софији разговоарао о милијардама које ће Кина инвестирати у градњу „Новог пута свиле“. А и утицај Русије и Турске је све већи. Оне желе да зауставе бржу евроатлантску интеграцију балканских земаља“, пише аустријски дневник Винер цајтунг.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер