Početna strana > Hronika > Štajedem.rs: „Birajte zdravo“ - Da li jedete bube?!
Hronika

Štajedem.rs: „Birajte zdravo“ - Da li jedete bube?!

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. maj 2020.

 Jedete li bube ili bar neke njihove delove? Verovatno ne znate da ste ih mnogo puta do sada pojeli misleći da jedete delove jagode, višnje, maline... Ako pogledate sastav pojedinih crvenih proizvoda, poput sladoleda od maline, voćnog jogurta sa višnjom, čokoladice sa jagodom ili crvenih gaziranih pića, primetićete da neki od njih u sastavu imaju karmin, odnosno karminsku kiselinu. Reč je o aditivu E120, koji se naziva i „prirodna crvena“ ili košenil crvena.

Kada na pakovanju čokoladice ugledate jagodu i pročitate natpis (prirodna boja ili bez veštačkih boja) prvo ćete pomisliti da crvena boja potiče upravo od te jagode. Međutim vrlo je moguće da je aroma jagode sintetička, a prirodna boja zapravo poreklom od insekata, a ne od te jagode. Ovaj aditiv, poreklom iz buba, se koristi jer teže bledi, veoma je postojan i stabilan. 

Aditiv E120 se nalazi u mnogim prehrambenim proizvodima, i to uglavnom u onima koji su namenjeni deci. Na našem tržištu se nalazi u preko 100 prehrambenih proizvoda. Dobija se kao ekstrakt od ženke instekta Daktilopijus Kokus (Dactylopius coccus). Košenila, odnosno Košinela su poznatiji nazivi. Kada na pakovanju čokoladice ugledate jagodu i pročitate natpis (prirodna boja ili bez veštačkih boja) prvo ćete pomisliti da crvena boja potiče upravo od te jagode. Međutim vrlo je moguće da je aroma jagode sintetička, a prirodna boja zapravo poreklom od insekata, a ne od te jagode. Ovaj aditiv, poreklom iz buba, se koristi jer teže bledi, veoma je postojan i stabilan. Proizvodi koji ga sadrže ostaju crveni i posle dužeg vremena provedenog na policama marketa.

Evropski autoriteti iz oblasti bezbednosti hrane su mnoge naučne radove posvetili ispitivanju ovog aditiva, obrađujući sledeće zdravstvene aspekte: hiperaktivnost kod dece, alergije, alergijske reakcije, astmu, genotoksičnost.

 Za sada se ovaj aditiv smatra bezbednim, iako pojedini autori smatraju da ga treba izbegavati, naročito kada su deca u pitanju. Nije dostupan podatak da li su bube, od kojih se dobija ovaj aditiv, genetski modifikovane. O načinu uzgajanja buba, možemo samo da nagađamo. Takođe, treba uzeti u razmatranje i tehnologiju dobijanja, jer se u određenim postupcima ekstrakcije ovog crvenog aditiva koristi aluminijum koji baš i nije zdrav (kancerogen je). Nekada nije dovoljno posmatrati aditiv kao izolovano jedinjenje, već treba naročito obratiti pažnju na tehnologiju dobijanja.

Bilo kako bilo, uvek imamo izbor. Nisu svi proizvodi crveni iz istog razloga. Velike su razlike u sastavu i kvalitetu sirovine, a samim tim su velike i razlike u kvalitetu prehrambenih proizvoda.

(NSPM - „Birajte Zdravo!“  u saradnji sa www.štajedem.rs.)