четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Штаједем.рс: „Бирајте здраво“ - Да ли једете бубе?!
Хроника

Штаједем.рс: „Бирајте здраво“ - Да ли једете бубе?!

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. мај 2020.

 Једете ли бубе или бар неке њихове делове? Вероватно не знате да сте их много пута до сада појели мислећи да једете делове јагоде, вишње, малине... Ако погледате састав појединих црвених производа, попут сладоледа од малине, воћног јогурта са вишњом, чоколадице са јагодом или црвених газираних пића, приметићете да неки од њих у саставу имају кармин, односно карминску киселину. Реч је о адитиву Е120, који се назива и „природна црвена“ или кошенил црвена.

Када на паковању чоколадице угледате јагоду и прочитате натпис (природна боја или без вештачких боја) прво ћете помислити да црвена боја потиче управо од те јагоде. Међутим врло је могуће да је арома јагоде синтетичка, а природна боја заправо пореклом од инсеката, а не од те јагоде. Овај адитив, пореклом из буба, се користи јер теже бледи, веома је постојан и стабилан. 

Адитив Е120 се налази у многим прехрамбеним производима, и то углавном у онима који су намењени деци. На нашем тржишту се налази у преко 100 прехрамбених производа. Добија се као екстракт од женке инстекта Дактилопијус Кокус (Dactylopius coccus). Кошенила, односно Кошинела су познатији називи. Када на паковању чоколадице угледате јагоду и прочитате натпис (природна боја или без вештачких боја) прво ћете помислити да црвена боја потиче управо од те јагоде. Међутим врло је могуће да је арома јагоде синтетичка, а природна боја заправо пореклом од инсеката, а не од те јагоде. Овај адитив, пореклом из буба, се користи јер теже бледи, веома је постојан и стабилан. Производи који га садрже остају црвени и после дужег времена проведеног на полицама маркета.

Европски ауторитети из области безбедности хране су многе научне радове посветили испитивању овог адитива, обрађујући следеће здравствене аспекте: хиперактивност код деце, алергије, алергијске реакције, астму, генотоксичност.

 За сада се овај адитив сматра безбедним, иако поједини аутори сматрају да га треба избегавати, нарочито када су деца у питању. Није доступан податак да ли су бубе, од којих се добија овај адитив, генетски модификоване. О начину узгајања буба, можемо само да нагађамо. Такође, треба узети у разматрање и технологију добијања, јер се у одређеним поступцима екстракције овог црвеног адитива користи алуминијум који баш и није здрав (канцероген је). Некада није довољно посматрати адитив као изоловано једињење, већ треба нарочито обратити пажњу на технологију добијања.

Било како било, увек имамо избор. Нису сви производи црвени из истог разлога. Велике су разлике у саставу и квалитету сировине, а самим тим су велике и разлике у квалитету прехрамбених производа.

(НСПМ - „Бирајте Здраво!“  у сарадњи са www.штаједем.рс.)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер