петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Штаб за одбрану хрватског Вуковара" оспорава одлуку да се оцени уставност референдумског питања о двојезичности
Хроника

"Штаб за одбрану хрватског Вуковара" оспорава одлуку да се оцени уставност референдумског питања о двојезичности

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. јул 2014.

Вуковар -- "Штаб за одбрану хрватског Вуковара" је упутио поднесак Уставном суду којим оспорава одлуку о томе да се оцени уставност референдумског питања о двојезичности.

"Штаб за одбрану хрватског Вуковара", организација која се бори против употребе ћирилице, упутио је поднесак Уставном суду Хрватске којим оспорава саборску одлуку да затражи оцену уставности референдумског питања о двојезичности, које предлаже та организација.

"Штаб" је предао Сабору потписе грађана за одржавање референдума којим траже ограничавање права на употребу мањинског језика на средине које имају половину, а не трећину становника припадника националних мањина, што је сада случај.

Хрватски сабор упутио је половином јула на оцену уставности референдумско питање вуковарског "штаба" о двојезичности, пошто је надлезни Одбор оценио да оно није у складу с Уставом.

Члан "Штаба" Владо Иљикић казао је на конференцији за новинаре да је Уставном суду упутио и предлог за сазивање јавне расправе ради оцене уставности поступања Владе у вези с увођењем двојезичности у службену употребу у Вуковару као и о референдумској инцијативи те организације.

Такође, каже Иљкић, предложиће и вуковарским властима да се и град обрати Уставном суду и тако подржи штаб.

Иљкић је упориште за захтеве штаба и предложеног референдума нашао у примерима устава Естоније и Литваније који прописују да се мањине, тек када пређу 50 односно 70 одсто становништва, могу служити својим језиком у локалној самоуправи.

"Хрватски народ је једнако суверен као и сваки други народ Европске уније, и не видимо разлог да му се не допусти да на референдуму одлучи о једном таквом питању као што је измена Уставног закона о правима националних мањина", рекао је он, а пренела агенција Хина.

Ова организација је, иначе, активна од почетка увођења двојезичности и постављања двојезичних табли на зграде државних установа у Вуковару и другим градовима у Хрватској, у складу са важећим законом.

Још прошле године иницирали су протесте после којих је почело скидање и уништавање двојезичних табли.

У Вуковару је на недавним превременим изборима победила десно орјентисана Хрватска демократска заједница са својим партнерима а нови градоначелник Иван Пенава је оценио да је двојезичност у том граду уведена "на силу и противно закону".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер