Početna strana > Hronika > SRS: Štetočinska odluka Aleksandra Vučića o izvozu srpskih proizvoda u Rusiju
Hronika

SRS: Štetočinska odluka Aleksandra Vučića o izvozu srpskih proizvoda u Rusiju

PDF Štampa El. pošta
petak, 22. avgust 2014.

Srpska radikalna stranka najoštrije osuđuje odluku Aleksandra Vučića o prihvatanju zahteva Evropske unije da se Srbija uzdrži od mera usmerenih ka korišćenju novih mogućnosti trgovanja sa Ruskom Federacijom i proširenja srpskog udela na ruskom tržištu.

Stavljanje interesa Evropske unije ispred interesa sopstvene države i građana je štetočinska odluka zbog koje ćemo i dugoročno trpeti posledice.

Srpski radikali podsećaju da su i jučerašnji zahtev EU i današnja Vučićeva odluka potvrda ispravnosti stava Srpske radikalne stranke da je takozvani evropski put poguban za Srbiju i srpske nacionalne interese i da je krajnje vreme da se Srbija iskreno okrene saradnji sa prijateljskim zemljama, pre svega Ruskoj Federaciji.

Saradnja sa Ruskom Federacijom je u interesu Srbije u političkom, ekonomskom, socijalnom i svakom drugom smislu.

DSS: Da li je Vlada hrabra i slobodna da kaže punu istinu o svim zahtevima EU i promeni politiku?

Normalne države na ed-memoar koji joj je upućen odgovaraju poštujući pravila diplomatske komunikacije – dakle, na isti način na koji je upućen. To svakako nije konferencija za novinare.

Na ed-memoar Evropske unije, kojim se drsko traži od Srbije da ne stimuliše povećanje izvoza u Rusiju prehrambenih proizvoda i da se time faktički priključi sankcijama EU prema Rusiji, srpska Vlada je odgovorila neprimerenim organizovanjem konferencije za novinare. Izneti stav Vlade je potpuno očekivan i upućen je domaćoj  javnosti.

Ako se zanemari glumljena odlučnost u odbrani interesa Srbije i stavi na stranu pitanje zašto se na nove beskrupulozne zahteve EU nije odgovorilo na primeren način, ostaje  pitanje: dokle će Vlada Srbije da skriva istinu od građana Srbije o tome šta sve podrazumeva nastavak evrointegracija, koje sve zahteve Srbija mora da ispuni da bi srpska vlast i dalje mogla da svojim  građanima podgreva iluziju o tome da je članstvo u EU ona svetla budućnost, zbog koje se vredi žrtvovati i bezgranično trpeti?

Tome mora da dođe kraj! Na sreću, najnoviji zahtevi i ucene Evropske unije doprinose da građani Srbije brže i jasnije sagledaju stvari onakvima kakve zaista jesu, a ne onakve kakvima ih evrounijatska i evrozavisna  srpska vlast prikazuje.

Dosta je neistina ! Ako Vlada ima hrabrosti i makar trunku odgovornosti mora da građanima jasno i glasno kaže šta sve ulazak u EU podrazumeva: formalno priznavanje nezavisnosti Kosova, sprovođenje spoljne politike EU  i kada je ona suprotna srpskim interesima- pa će i uvođenje sankcija nama prijateljskim zemljama biti obaveza , pristajanje na dalju ekonomsku kolonizaciju i trajno privredno zaostajanje, otklanjanje prepreka dezintegrisanju  Srbije promenom Ustava, priključivanje pritiscima EU i SAD na Republiku Srpsku...

Najnoviji zahtev EU da za njenu korist radimo na sopstvenu štetu i faktički se pridružimo sankcijama Rusiji bila je dobra prilika da se  kaže puna istina. Politika „i EU i Rusija“ je neostvariva ulaskom u EU. Vlada nije iskoristila tu priliku i pokazala je još jednom, da nije samostalna.

Jer jedina puna istina glasi: ulazak Srbije u EU je za Srbiju državno, nacionalno i ekonomski štetan i zato treba da se prekine proces evrointegracija, a saradnja sa EU nastavi na novim osnovama, uz obostranu korist.

Politička i vojna neutralnost Srbije je jedina politika koja omogućava da Srbija,sarađujući sa svima, bude slobodna i ekonomski prosperitetna.

Boško Obradović: Aleksandar Vučić ukida najveću ekonomsku šansu i nadu Srbije

Povodom današnje konferencije za medije predsednika Vlade Republike Srbije Aleksandra Vučića, u ime Pokreta Dveri oglasio se član Starešinstva Boško Obradović sledećom reakcijom:

Politika Evropska Unija nema alternativu, koju je započeo Tadićev, a nastavio Dačićev i Vučićev režim, već nas je mnogo skupo koštala u prethodnom periodu. Zbog ulaska Srbije u EU po svakunacionalnu cenu već su žrtvovani mnogi nacionalni i državni interesi: od predaje vojnog i političkog vrha Haškom tribunalu, antiustavnog tzv. Briselskog sporazuma i gašenja institucija države Srbije na Kosovu i Metohiji, do sklapanja jednostranog i ekonomski štetnog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Time što je prihvatila diktat iz Brisela da sa državnog nivoa ne podrži veći izvoz na upražnjeno rusko tržište, od danas na oltar religije evrofanatizma Vlada Srbije spremna je da žrtvuje i jedine preostale šanse i nade za ekonomski i poljoprivredni opstanak i razvoj Srbije.

Kao prvo postavlja se pitanje kakve to Srbija moralne ili bilokakve druge obaveze ima prema EU? Mi nismo članovi EU i taj put pridruživanja previše dugo traje uz brojne negativne ustupke. EU nas je bombardovala, uvodila sankcije, ucenjivala, pritiskala i ekonomski izrabljivala na različite načine, da bi danas od nas tražila moralnu solidarnost i da ne iskoristimo istorijsku šansu za povećani izvoz u Rusiju. Pre svega, i da nema ovoliko upražnjenog prostora na ruskom tržištu, Srbija bi morala da traži nova tržišta van EU i da sa državnog nivoa pomogne domaću proizvodnju i izvozno orijentisanu industriju, a jedno od najvažnijih novih tržišta u tom pravcu jeste upravo tržište Rusije, Carinske i buduće Evroazijske Unije na čelu sa Rusijom.

Danas smo svedoci da se Vlada Srbije odriče te perspektive zarad maglovite EU budućnosti, jer u ovom trenutku niko ne može sa sigurnošću da kaže da ćemo i kada ući u EU, a sve više je glasova kojigovore da je EU unija prošlosti i da je njena budućnost pod velikim znakom pitanja. Da li je u takvom trenutku razumno odreći se sopstvene ekonomske i poljoprivredne šanse? I koji je onda smisao odlaska naše ministarke poljoprivrede u Rusiju, kada ona tamo ne sme ništa da dogovori sa ruskim partnerima? I to ne samo za ovu, nego i za sledeću godinu, kada smo tek mogli da pripremimo mnogo veću proizvodnu ponudu? Ovo je samo još jedan od dokaza šta su sve srpske vlasti od 5. oktobra 2000. do danas spremne da žrtvuju zarad pogubnog puta u EU, kao i višegodišnjih tvrdnji Dveri da vlasti ne smeju da razvijaju jače odnose sa Rusijom zbog ucena iz EU. Pokret Dveri izražava oštro suprotstavljanje ovakvom stavu Vlade Srbije. Kada se Dveri budu pitale i odlučivale, država će svim mogućim sredstvima subvencija, kredita i izvoznih garancija pomoći domaće poljoprivrednike, poljoprivredne zadruge i prehrambenu prerađivačku industriju kako bi povećali proizvodnju i izvoz, uz strateški sporazum sa Ruskom Federacijom u cilju garantovanog otkupa domaćih proizvoda.

(Info službe – NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner