среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Срђан Дармановић: Црна Гора ће поново гласати да “Косово” постане чланица Интерпола, ми смо пријатељи и Београду и Приштини
Хроника

Срђан Дармановић: Црна Гора ће поново гласати да “Косово” постане чланица Интерпола, ми смо пријатељи и Београду и Приштини

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. новембар 2018.

Односи са Србијом су "најбољи и најстабилији од независности Црне Горе, а сарадња интензивна", изјавио је шеф дипломатијие Црне Горе Срђан Дармановић и рекао да ће Црна Гора гласати за пријем Косова у Интерпол.

"Ми веома подржавамо органе Србије да буде чланица Европске уније", рекао је Дармановић подсећајући да Београд није заинтересован за пут ка НАТО и да у томе постоји различита политика две државе, преноси РТЦГ.

Дармановић је изразио данас задовољство односима Црне Горе са државама у региону, наводећи да су "односи са суседима стубови спољне политике".

Без сигурних и стабилних суседа, ни нама не може бити добро, зато им помажемо, рекао је он.

Коментаришући односе са Србијом и чињеницу да њени највиши званичници, председник Александар Вучић и премијерка Ана Барнабић, нису долазили у Црну Гору, Дарманович је рекао да су они "најбољи и најстабилњи од независности, а сарадња интензивна".

Он је подсетио да је његов колега Ивица Дачић посетио Подгорицу.

За Резолуцију поводом 100. Подоричке скупштине, коју је Парламенту предложила владајућа коалиција, он је оценио да не би требало утицати на односе са Србијом, наводећи да је то унутрашње политичко питање.

Пријатељи и Београду и Приштини

Црна Гора се неће бавити преговорима Косова и Србије, рекао је Дармановић и додао да очекује њихов наставак.

Црна Гора ће поново гласати да Косово буде чланица Интерпола јер "нема разлога за промену одлуке", рекао је Дармановић.

"Ми смо пријатељи обема странама, не желимо политичке тензије у региону, јер кад би их било ми смо као мала држава увек изложени", оценио је црногорски шеф дипломатије.

Дармановић је рекао је да је Црна Гора у случају бившег премијера Македоније Николе Груевског поступала као и са сваким другим грађанином.

Када је у питању Русија, Дармановић је рекао да не верује да је време затегнутих односа прошло.

"Русија има своју улогу на Балкану, она је израз онога што се дешавало 2016. Русија је велика светска сила и има свој интерес који се некоме свиђа или не, али такав ће остати. Црна Гора је постала чланица НАТО, као мала држава нема претензије али ће своје савезничке обавезе извршавати. Пожељан је сценарио да ми имамо односе са Русијом попут Хрватске, Словеније", објаснио је.

Поводом констатације да је Кина веома присутна на Балкану, Дармановић је рекао да се улогом Кине баве и на светском нивоу. "Кина се у нашу политику уопште не меша", рекао је Дармановић.

Јадранка Јоксимовић: Ситуација око Косова и Интерпола није лака

Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је да је Србија уложила сав напор да спречи евентуални пријем Косова у Интерпол али да "ситуација није лака".

"Министар унутрашњих послова али и сви ми други настојали смо да објаснимо вишеструко лоше последице ако би се то деслило, што би се лоше одразило и на регионалне односе", рекла је Јоксимовић приликом обиласка Спомен собе косметских жртава, наводећи да би свако од чланова Владе требало да дође на то место као симболичан гест.

Наводећи да "ситуација није лака", она је подсетила да Косово подржавају они који су га признали као независно, као и да то не може да се промени преко ноћи.

"Ипак, ова власт информише међународну јавност шта се дешава на Косову и то је допринело да се донекле ситуација промени па се глас Србије боље чује него некада", рекла је Јоксимовић.

Она је рекла и да очекује да Специјални суд формиран да процесуира ратне злочине на Косову почне да ради и да оговорни буду кажњени, без обзира да ли су злочини почињени над Србима или другим неалбанцима или Албанцима.

Говорећи о евроинтеграцијама, Јоксимовић је нагласила да то укључује и процес помирења и да је Србија показала да је томе посвећена и не прави разлику које су националности жртве.

"Процес помирења подразумева и да сви други покажу такву спремност", нагласила је Јоксимовић.

Јоксимовић је рекла да очекује да се дијалог Београда и Приштине настави када буде постојала "нормална атмосфера" али да није таква када Приштина уводи додатни порез за српску робу.

Председник Удружења породица киднапованих и убијених на Косову Симо Спасић рекао је да је држава требало да "зид плача", на којем су слике оних које је убила Ослободилачка војска Косова, изложи испред зграде у којој се одлучује о пријему Косова у Интерпол.

(Фонет, Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер