петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Срђан Вербић: Број запослених у просвети који ће добити отказ биће познат у септембру, ова школска година почиње без штрајкова
Хроника

Срђан Вербић: Број запослених у просвети који ће добити отказ биће познат у септембру, ова школска година почиње без штрајкова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. август 2015.

БEOГРAД - Mинистар просвете Срђан Вербић изjавио jе данас да jе добро да школска година, први пут у дужем периоду, почиње без штраjка, нагласио да ће прецизан броj оних коjи ће напустити просветни систем бити познат до краjа септембра и поручио да просвета мора бити први сектор у коме ће доћи до повећања плата. 

Уочи почетка нове школске године, министар Вербић у интервjуу Танјугу, каже да jе његов наjвећи циљ да имамо нормалну школску годину "и да више мотивишемо и ђаке и наставнике да на наjбољи могћи начин ураде своj посао".

Упитан шта jе разлог што школска година, први пут у дужем периоду, почиње без штраjка, Вербић наводи да су сви у просветном систему свесни да проблеми, коjи не могу лако бити решени, а тичу се адекватног финансирања - и даље постоjе, али да jе захвалан просветним радницима  на рационалном понашању.

"Захвалио бих се просветним радницима због свега што чине да услови буду што коректниjи, што нормланиjи и на рационалном понашању. Tо jе оно што jа наш заjеднички задатак - да у тренутним околностима урадимо наjвише што можемо за ђаке", рекао jе Вербић.

 Kоментаришући резултате анализе технолошких вишкова, просветара са непотпуним нормама и потребу за новим запослењима у школама, према коjима постоjи око 12.000 отворених радних места, око 4.000 оних коjи су технолошки вишак и око 15.000 оних коjи немаjу норму, Вербић каже да постоjе jасне листе, а да jе на сваком директору да расподели та радна места, тако да у систему остану просветари са што пуниjим фондовима часова коjи раде на неодређено време.

 Oбjаснио jе и да се на почетку реформе знало да се говори о око 20.000 наставника коjи немаjу пун фонд часова, а да директори сада треба да расподеле запослене, тако да неки од њих пређу у неку другу школу и тако добиjу већи фонд часова, или да своj фонд укрупне у школи у коjоj већ предаjу.

 "Циљ jе да се реорганизиjемо тако да они коjи остаjу у просвети имаjу максимални фонд часова, а самим тим и веће плате, а код одласка из система гледамо да они коjи одлазе пре свега буду они коjи то добровољно чине", рекао jе Вербић.

 Tо jе, како jе нагласио, компликован процес, jер у Србиjи има више од 1.800 школа, коjе сада треба да прикупе податке о намерама и исказаним жељама у свакоj од њих.

"У просвети има онолико наставника колико jе потребно за сва та одељања коjа имамо да се у њима одрже часови. Немогуће jе смањити броj наставника тако да нека одељења и уценици остану без часова, али оно што можемо jе, да номинално смањимо броj људи тако што ће они имати пуниjе фондове часова. Немогуће jе говорити о броjу људи коjи ће отићи из система, jер то зависи од сваког поjединачног случаjа. Oно што jе моjа процена била jе да говоримо о 1000 људи, али сачекаjмо jош неколико дана да видимо", рекао jе Вербић.

 Новац за отпреминине, за оне коjи одлазе, постоjи у буџету, нагласио jе Вербић, а упитан о року завршетка реформе наводи да jе боље да и цео септембар потрошимо на то, а да посао буде урађен наjкоректниjе могуће, него да после исправља.

 "Tо jе процес коjи неће траjати три дана, већ дуже, и коjи jе доста компликован. Знам да ћемо већину септембра потрошити на то, али боље jе да ово урадимо максимално коректно", наглашава Вербић.

 Упитан о критериjумима за отпуштања, коjи фаворизуjу останак стариjег кадра у школама, због поена коjе добиjаjу на дужину радног стажа, Вербић jе навео да jе то резултат jасних захтева синдиката приликом договора о прекиду петомесечног штраjка и оценио да свима заjедно то не иде у прилог.

 "Oни су имали врло jасне захтеве и истина jе да ту они коjи имаjу дужи стаж имаjу привелиегиjе и да ће, самим тим, теже постати технолошки вишкови. Свима нама заjедно то не иде у прилог, jер су тако угрожени они коjи су наjмлађи и коjи су последњи дошли у школу. Наша jе обавеза да испоштуjемо правила око коjих смо се сами договорили, али уколико постоjи могућност да се изађе у сусрет млађима и ако неко од стариjих жели да напусти систем и уземе отпреминину, то треба да омогућимо и да тако отворимо могућност да се млађи људи запосле", рекао jе Вербић.

 Kада jе реч о наjављеним повећанима плата, министар просвете jе нагласио да jе свима jасно да просвета мора да буде први сектор у коме ће доћи до повећања плата у jавним службама, да jе то очекивано и неооходно.

 Плате у просвети, подсетио jе нису повећаване од 2008. године, а прошле године су, као и осталима, смањене и зато jе веома важно да до повећања доће.

 "Веома jе важно да дође до тог повећања и да оно буде уређено законом. Mи очекуjемо Закон о платама, коjи ће онда уредити висину плата и jа се надам да ће до тога доћи што пре", нагласио jе Вербић.

 Mинистар jе, упитан о односу са синдикатима после петомесечног штраjка коjи jе обележио прошлу школску годину, навео да jе он "прилично коректан и на високом нивоу".

 Позитивна последица петомесечног штраjка, додаjе Вербић, jесте успостављање диjалога коjи не престаjе, а коjи укључуjе сталне састанке са синдикатима, на коjима се врло пажљиво слушаjу њихове примедбе.

 "Покушавамо да исправимо те ствари и без обзира што се ми по многим питањима не слажемо у овом тренутку мислим да смо изградили прилично висок ниву поверења. У наjкраћем, jа бих однос са синдикатима описао као коректан, зато што сада нико не таjи шта су намере нити било ко кога покусаава да изигра зато што му се не свиђа шта су намере министарства или намере синдиката", рекао jе Верић.

 

Oн jе, међутим, указао и да директори школа нису адекватно укључени у важне процесе, као што jе, на пример, колективни уговор.

 "Tо ниjе добро, мораћемо и њих више да укључимо, jер тек када будемо имали све три стране, када се сви заjедно будемио налазили чешће и договорали око наjбитниjих правила, онда ће та сарадња бити плодна и имаћемо озбиљан напредак", указао jе Вербић.

 Упитан да ли jе завршена реконструкциjа 51 школе коjа jе била наjављена до 1. септембра, Вербић jе рекао да су у поjединим школама jош увек скеле на улазу зато што се реконструише фасада, а негде и "маjстори на крововима, jер нису довршени".

 "Било би добро да су те школе биле завршене пре 1. септемба., али нажалост нису.  Надам се да ће наредних недеља бити завршена реконструкцjа свих тих школа", рекао jе Вербић наjављуjући да ће у наредноj школскоj години jош 150 школа ући у процес реконструкциjе.

  Држави су, додао jе он, на располагању десетине милиона евра у те сврхе, али постоjе и други извори финансирања, због чега се слободно може говорити о око 200 школа коjе ће бити обновљене у наредном периоду.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер