петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Србијагас": Три међународне банке изразиле спремност да финансирају деоницу "Турског тока" кроз Србију
Хроника

"Србијагас": Три међународне банке изразиле спремност да финансирају деоницу "Турског тока" кроз Србију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. март 2015.

БЕОГРАД - Три међународне банке изразиле су спремност да финансирају деоницу Турског тока кроз Србију, истакли су данас представници "Србијагаса" и нагласили да се разматра и опција да се реализују оба гасовода, и Јужни и Турски ток.

Извршни директор "Србијагаса" Јовица Будимир рекао је на енергетском панелу у Београду, да је у току израда Студије изводљивости за Турски ток и да ће Руси и Турци у мају саопштити коначну вредност и трасу тог пројекта.

Прелиминарна студија предвиђа да у том пројекту, осим Турске и Грчке, учествују и Македонија и Србија, рекао је Будимир.

Одговарајући на питање да ли је Македонија постала политички нестабилна земља због планова за изградњу Турског тока преко њене територије, што је био сличан случај и са Бугарском, Будимир је одговорио да сматра да ће одлука о изградњи тог гасовода бити резултат компромиса Русије и ЕУ, а да ће држава Македонија, ако се одлучи за тај пројекат, морати да стане иза њега.

Делегација руског Гаспрома, како је рекао, већ је била у Македонији да разговара о том пројекту.

Упитан да ли ће трећи енергетски пакет ЕУ поново бити препрека за изградњу Турског тока, као што је био случај са Јужним током, Будимир је рекао да ће Русија обезбедити гас до турско-грчке границе, а да ће одлука о реализацији тог пројекта бити препуштена другим земљама које треба да испоштују тај енергетски пакет.

Он је навео да је прелиминарним планом предвиђено да се већи део подморске трасе Јужног тока искористи за Турски ток, а да ће дужина копненог дела Турског тока преко територије Турске износити 100 километра, преко Грчке 304, Србије 521 и Македоније 162.

Будимир је навео и да ће се стара траса Јужног тока поклопити са трасом Турског тока на територији Србије код Параћина.

Он је истакао да је једна од могућности и да се реализује и Јужни и Турски ток тако што ће се од раније планиране четири цеви Јужног тока, две изградити трасом Јужног тока преко Бугарске, а две трасом Турског тока.

Будимир је истакао и да Србија припрема гасне интерконекције са околним земљама и најавио да ће за месец дана бити познати сви технички параметри интерконекције са Бугарском, а да ће до лета бити затворена и финансијска конструкција тог пројекта.

Разматра се и интерконекција са Румунијом и са Црном Гором, додао је Будимир.

Директор "Рес гаса" из Бања Луке Слободан Пухалац истакао је да је Јужни ток за Републику Српску био пројекат од стратешког значаја, а руски Гаспром идеалан стратешки партнер.

Он је додао да је заустављање пројекта Јужни ток неразуман потез за који не види основу зашто је то урађено, оценивши да ће се наћи неко реално решење да се тај пројекат реализује.

Пухалац је додао да ЛНГ терминал на острву Крку у Хрватској о коме се у последње време често говори у јавности, представља само "шарену лажу" и одуговлачење да се донесе нека друга важна стратешка одлука.

Директор за стратешки развој хрватске компаније "Плинацро" Владимир Ђуровић навео је да Јужни ток за Хрватску није био пројекат од стратешког значаја, јер је био планиран само један крај тог гасовода до Хрватске.

Он је нагласио да ЛНГ терминал на Крку сада поприма нову димензију и да се отишло најдаље у припремама тог пројекта.

Одговарајући на питање да ли ће и колико бити скупљи гас из тог терминала у односу на руски гас, Ђуровић је рекао да анализе показују да је такав гас скуп, али да је најскупљи онај гас кога уопште нема.

За сигурно снабдевање енергентима није увек приоритет цена, казао је Ђуровић, који је навео да је већ изабрана консултантска кућа да припрема тај пројекат и да ће се, ако буде интересовања, градити гасовод кроз околне земље до тог терминала у Хрватској, јер како је рекао, финансирање неће бити проблем.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер