субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Србија предала одговоре на Упитник ЕУ
Хроника

Србија предала одговоре на Упитник ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. јануар 2011.

Б92 Београд - Премијер Србије уручио у Бриселу одговоре на упитник Европске комисије о спроведеним реформама и условима за чланство у Унији.

45 дана пошто је из Брисела стигао упитник Европске комисије, наша делегација на челу са премијером Мирком Цветковићем уручила је одговоре комесару Европске уније за проширење Штефану Филеу.

У шест кутија налазе се одговори на 2.483 питања, разврстаних у шест анекса и 33 поглавља и на основу њих би требало да буде израђено мишљење о кандидатури Србије за пуноправно чланство у ЕУ.

Европски комесар за проширење Штефан Филе је похвалио српске власти што су у рекордном року доставили одговоре на питања Европске комисије и најавио да би мишљење Брисела о кандидатури Србије могло бити изнето у годишњем извештају о напретку, 12. октобра.

“Данас је историјски дан за Србију. Припрема и уручивање одговора на Упитник је кључни корак који потенцијални кандидати за чланство у Европској унији предузимају како би показали све напоре које су начинили како би потенцијално постали кандидати и потенцијално започели предприступне преговоре“, подсетио је Филе.

Европски комесар је најавио да ће у наредним данима у Београд бити послате експертске мисије како би се увериле у стање на терену.

“До 12. октобра Комсија мора да припреми годишњи извештај о напретку и у њему це да се нађе све оно што буде учињено до 1. септембра. То није много времена, али ако узмемо у обзир административне напоре иза ових одговора, верујемо да ћемо имати материјала за припрему мишљења о кандидатури“, навео је он.

Премијер Србије Мирко Цветковић задовољан је што је његова Влада обавила задатак из Брисела у року и поручује да ће Београд наставити са реформама.

“Веома ми је драго да сам данас овде, а посебно јер смо урадили оно што смо и обећали - донели смо одговоре на питања из Упитника. За Србију је ово важан, можда и историјски дан али је важан и за друге земље у региону јер ми подржавамо европску перспективу целог региона“, поручио је Цветковић.

“Урадили смо домаћи задатак у релативно кратком року од 45 радних дана и спремни смо да наставимо тако. Очекујемо додатна питања на која ће одговори бити упућени у исто тако ’веома кратком року’. Настављамо са реформама и овде смо разговарали о свему ономе што нас на том путу чека“ , навео је он.

Пре предаје одговора из Упитника ЕК, председник Владе Мирко Цветковић, потпредседник Божидар Ђелић и директорка канцеларије за европске интеграције Милица Делевић, састали су се с председником ЕУ Херманом ван Ромпејем.

Европска унија остаје посвећена перспективи европске интеграције Србије, поручио је Ван Ромпеј, додајући да Србија мора да настави са реформама, конструктивним приступом у региону и да у потпуности сарађује с Хашким судом.

Ван Ромпеј је поновио "личну и посвећеност ЕУ перспективи европских интеграција Србије и целог региона Западног Балкана".

"Користим ову прилику да охрабрим Србију да настави са важним реформама и настави са конструктивним приступом у региону. Такође истичем потребу пуне сарадње с Хашким судом", наводи се у саопштењу из Ромпејеве канцеларије.

Директорка Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић уверена је да Србија до краја године може добити статус кандидата за чланство у Европској унији.

Ипак, да би “положила испит” у децембарском року, Србија ће морати да прође усмени испит, додатну наставу и да поправи имиџ.

“Она може да положи испит у децембарском року, али за то је потребно да ради у три области. Прва је Упитник, додатна питања, експертске мисије. Значи да помогне Комисији да стекне прави увид у то какво је чињенично стање у Србији”, каже Делевићева.

“Друго је да уложи све напоре да поправи то чињенично стање и да оне ствари које су издвојене као нешто што смета стицању статуса кандидата – од бланко оставки до повраћаја имовине – да се то уради до рока који смо дали себи у акционом плану”, наводи она.

“Треће је да учествује у стварању такве политичке климе у којој свака земља чланица жели да гласа да Србија постане кандидат на овогодишњем децембарском састанку Европског савета”, закључила је Милица Делевић.

Наведимо и да је у делегацији Србије и министарка правде Снежана Маловић, чији ресор је трпео доста критика из Брисела, а која треба да се састане са европском комесарком за правосуђе.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер