субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Спутњик: Тони Блер се поново укључује у политику?
Хроника

Спутњик: Тони Блер се поново укључује у политику?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. јануар 2021.

 Бивши британски премијер Тони Блер наводно планира повратак у политику попут покојног француског председника Шарла де Гола, на крилима кризе изазване ковидом 19.

„Сандеј тајмс“ је објавио да Блер тајно саветује министра здравља Мета Хенкока о приступу пандемији корона вируса.

Хенкок је одбио да то демантује рекавши: „Разговарам са свим врстама људи и идеје узимам из многих извора“.

Прошлог месеца Блер је позвао на одлагање масовне вакцинације док све високо ризичне особе не добију прву дозу и та идеја је усвојена као владина политика.

Један извор, који је описан као Блеров лични пријатељ, рекао је да он жели да се врати у стилу генерала Шарла де Гола – који је постао француски председник после војног државног удара 1958. године.

Извор је рекао да бивши премијер после више од деценије „жели да поново успостави своју репутацију“.

Блер наплаћује до 330.000 фунти за наступе на јавним догађајима од његове оставке на место премијера у јуну 2007. године, што га чини једним од најплаћенијих говорника на свету.

Чак је и Најџел Фараж, лидер Реформске странке, некадашње странке Брегзит, апеловао да Блер буде постављен на чело британског програма вакцинације против корона вируса.

„Тони дубоко верује, као и многи људи око њега, да је напустио функцију на врхунцу своје моћи. Како је време одмицало, постајао је све бољи у управљању. Десет година касније, дефинитивно га анимира горући осећај да је британска владавина неадекватна. Осећа да има снаге и идеје да то промени“, рекао је његов „неименовани пријатељ“.

Бивши лидер Лабуристичке странке победио је три пута на изборима између 1997. и 2005. Његова популарност значајно је пала након што је увео Британију у авганистански и ирачки рат, због чега су га критиковали да је био „пудлица“ америчког председника Џорџа Буша млађег.

Блереов наследник Гордон Браун, пропустио је прилику да распише ванредне и нашао се заглибио се у банкарској кризи. Браун је изгубио изборе 2010. од конзервативца Дејвида Камерона који је формирао коалициону владу са либералним демократама.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер