Početna strana > Hronika > Sputnjik: Šta je važnije za srpske poslanike - lov na afričku grlicu ili Kosovo?
Hronika

Sputnjik: Šta je važnije za srpske poslanike - lov na afričku grlicu ili Kosovo?

PDF Štampa El. pošta
petak, 03. jul 2015.

Da li zbog toga što nisu stigli ili im ove teme nisu zanimljive, ali nijedan poslanik juče u Skupštini nije premijeru Vučiću postavio pitanje o britanskoj rezoluciji o Srebrenici i pitanje o pregovorima Beograda i Prištine. Ako znate odgovor na pitanje iz naslova ovog teksta, setite ga se kad sledeći put izađete na glasanje.

Želja svake političke partije je što veći uticaj na donošenje odluka u državi i, na koncu, osvajanje vlasti. Međutim, većinu stranaka i političara u Srbiji godinama prati manir da kad dođu na vlast zaborave da su bili opozicija i da će to opet biti. Iako ih praksa svako malo demantuje, taj manir ne menjaju.

I onda se desi — kao, na primer, juče u Skupštini Srbije, kada je premijer Aleksandar Vučić odgovarao na poslanička pitanja — da se poslanik opozicione Demokratske stranke Dragan Šutanovac pobuni.

„Pojavljivanje premijera Aleksandra Vučića i ministara je velika režija i farsa, jer zbog dugačkih odgovora premijera poslanicima DS-a opet neće biti omogućeno da mu postave suštinska pitanja“, rekao je Šutanovac.

„Vi ste pisali poslovnik, nismo mi. Predložiću poslanicima SNS-a da promene poslovnik i da povećaju vreme za postavljanje pitanja“, odgovorio je nešto kasnije premijer i dodao da ni poslanici SNS-a i SPS-a nisu došli na red.

A kakva bi to suštinska pitanja postavljali poslanici i da su došli na red?

Bilo je (poslaničkih) pitanja o poskupljenju struje, reformi javnog sektora, „Fijatu“, o datumu posete Preševu i Bujanovcu, o deficitu…

Poslanik je slobodan da po svojoj (ili volji partije kojoj pripada) postavlja pitanja za koja misli da su relevantna, važna, suštinska, pa čak uprošćavamo i pitanja o izboru boje kravate nekog člana vlade, ako misli da je to iz nekog razloga važno.

Tako je poslanik i predsednik Lige socijal-demokrata Vojvodine Nenad Čanak pitao premijera „šta je sa dugom Srbije prema Vojvodini“, ali i zašto je zabranjen lov na afričku grlicu čime je, prema Čanku, napravljena šteta Vojvodini, jer je 400 italijanskih lovaca želelo da dođe u lov i da za to plati.

Poslanici, međutim, juče od premijera nisu zatražili odgovor šta će biti sa britanskom rezolucijom o Srebrenici, ali ni o tome dokle su stigli pregovori Beograda i Prištine. Da li zbog toga što nisu stigli ili im ove teme nisu zanimljive, nije bilo nijednog pitanja.

Priliv novca u budžet republike i pokrajine, u ovom slučaju od italijanskih lovaca, bitan je pa taman došlo njih četvorica a ne, kako reče Čanak, njih 400. Svakako je važno i da ti lovci kontinuirano dolaze, a da bi to radili moraju da imaju šta da love.

Pravilnikom Ministarstva poljoprivrede o izmeni i dopuni Pravilnika o proglašavanju lovostajem zaštićenih vrsta divljači propisano je da se „radi zaštite i regulisanja brojnosti populacije grlice (streptopelia turtur), preduzima mera lovostaja ove zaštićene vrste divljači do 31. marta 2017. godine“.

Nenad Čanak, i sam lovac, najverovatnije veoma dobro zna za ovaj Pravilnik. Zašto je, onda, postavio baš ovo, a ne pitanje šta će biti sa sudbinom druge srpske pokrajine, da li će i sa kojim nadležnostima biti formirana Zajednica srpskih opština, hoće li biti formiran sud za zločine OVK…

Možda on stvarno, prema sopstvenoj tradiciji, brine i pita „šta je sa novcima“. Ili je ovaj stari vispreni šeret želeo da još jednom bude tema u medijima. Možda, čak, i da obesmisli čitavu debatu i postavljanje poslaničkih pitanja — i time nešto poruči.

No, najzad, o njegovim kao i o postavljenim i nepostavljenim pitanjima svih ostalih poslanika odlučivaće (njihovi) birači.

A vi, ako znate odgovor na pitanje iz naslova ovog teksta, setite ga se kada sledeći put izađete na glasanje.

(Nenad Zorić – Sputnjik)