субота, 07. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Специјални саветник Небојше Стефановића Амадео Воткинс: Бесмислица је да сам експонент НАТО-а
Хроника

Специјални саветник Небојше Стефановића Амадео Воткинс: Бесмислица је да сам експонент НАТО-а

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. фебруар 2015.

БЕОГРАД - Специјални саветник министра унутрашњих послова Амадео Воткинс сматра да су промене у МУП-у, на којима инсистира министар Небојша Стефановић, преко потребне, напоменувши да тај процес неће бити нимало лак, пре свега због отпора променама.

Воткинс је у интервјуу за Недељник рекао да је за те промене неопходно доношење новог закона о полицији, као и неких других закона - на пример закона који се тиче евиденција, полицијских овлашћења... и подзаконских аката - као што је правилник који тачно дефинише процес интерних конкурса...

Он је истакао да ради на координацији тог процеса и неких реформских пројеката који се тичу ових тема.

Основне смернице које је добио од министра су, како је рекао, враћање МУП-а у систем јавне управе, уз поштовање специфичности полицијског посла, јасно разграничење полицијских и државних службеника и повећање ефикасности система управљања организацијом у циљу квалитетног сервиса грађанима.

На питање у каквом је тренутно стању МУП Србије и које су то "црне тачке", британски стручњак је одговорио да је "црна тачка" пре свега систем који је годинама урушаван, односно на коме се није радило на системски начин.

"Исто тако професионализација и увођење стандарда и норми, односно њихова примена. Не постоје јасне политике запошљавања ни напредовања, правна регулатива је недовршена, питања контроле квалитета су нејасна, а понегде непостојећа, често постоје нејасне пословне процедуре и процеси...Зато сматрам да су промене на којима инсистира министар преко потребне", истакао је Воткинс.

Према његовим речима, припремљен је концепт и динамика спровођења реформских корака, а пре било каквих промена, најважније је обавити разговоре и консултације са руководиоцима и запосленима.

Говорећи о каријерном напредовању које ће бити једна од окосница новог закона о полицији, Воткинс је рекао да је то само један сегмент функције управљања људским ресурсима.

"Каријерно напредовање значи да имате јасно прописане или нормиране услове за напредовање који су базирани на усаглашеним потребама организације. Наглашавам овде две стране кованице - једна дакле на нивоу организације у смислу самих потреба, а друга на нивоу појединца, да јасно зна где може да буде за пет, а где за 10 година", истакао је он.

Специјални саветник министра унутрашњих послова је објаснио да је важно да се зна да није ни у једном систему предвиђено да сви иду до самог врха каријерне лествице, односно да сви буду начелници управа и слично.

Министар је јасно ово поставио као један од својих приоритета, додао је он и навео да ће убудуће на свакој позицији бити најбољи људе на основу јасних критеријума и принципа.

Воткинс дели утисак са јавношћу да запослене у МУП више од реформи интересује ко ће од полицијских официра бити смењен, а ко постављен на њихове позиције, али сматра да је то очекивано и нормално.

"Тако би било и да радим у Мицрософту или Мерцедесу, дакле увек све почиње од личног питања, а шта ће бити са мном? Али могу да кажем да има оних који све гледају врло професионално и крајње коректно. И тако поступају", рекао је он.

На питање каква је судбина специјалних јединица, САЈ, ПТЈ и Жандармерије о чијим се реорганизацијама спекулише, Воткинс је рекао да има много дезинформација око тог питања, као и мистификације тих јединица и њиховог рада.

"За мене, оне су напросто један организациони сегмент целе организације који обавља свој посао, који није ни мање ни више важан од било којег другога. Оно што могу да кажем и како сагледавам ову проблематику јесте да је њихова будућност више него добра", навео је специјални саветник у МУП.

Захтеви за реформу ових јединица су јасни свуда у свету, а то је да само најбољи буду тамо у смислу одређених параметра који су кључни за њихов рад, додао је он.

Воткинс је истакао и да се цела реформа планира у неколико фаза, а да се прва односи на седиште МУП односно углавном на постављање нових сектора и нових пословних процеса.

Појаснио је да се на нивоу МУП оснивају два нова сектора - један је за ЕУ интеграције и развој, а други за управљање људским ресурсима, што значи да ће у будућности у Министарству унутрашњих послова вероватно да постоји шест сектора.

Друга и трећа фаза која је сложенија, а на чијој припреми се већ интензивно ради, је реорганизација Дирекције полиције.

Она ће, како је навео, да крене вероватно након усвајања новог закона о полицији и да се настави до јесени, а један од новитета, али исто тако и изазова, јесте систем полиције у заједници као приоритет министра, којег сада треба системски увести као основну методу рада Дирекције.

"То није само више полиција на улицама, већ цео систем нових процеса, а пре свега начина промишљања", подвукао је он.

На оптужбе Синдиката полиције да је експонент НАТО, Воткинс одговара да му не сметају јер је реч о бесмислицама.

"Запошљавање страних саветника је потпуно нормална појава и то није ништа ново нити спорно. Странаца који раде као консултанти у Србији има много, у разним областима, укључујући и систем безбедности, и боље је питање да ли су максимално искоришћени", узвратио је он.

На констатацију да је премијер Вучић упоредио тешке реформе са болним резовима које је у његовој домовини Великој Британији на почетку мандата спровео Дејвид Камерон, Воткинс је рекао да има доста сличности.

"Премијер је то одлично рекао на самом почетку мандата ове Владе кроз јасан експозе. Међутим, сматрам да има разлика не толико у томе шта Вучић прича, јер то је апсолутно на месту, већ је разлика у ономе шта људи чују, односно не желе да чују. Могу да приметим да људи углавном изаберу да не чују шта он прича, или сматрају да се то не односи баш на њих, и да те промене може неко други да спроведе на неком другом месту", оценио је он.

Воткинс је закључио и да би мото реформисане српске полиције требало да буде професионализам полиције у служби грађана уз опаску да се у тиму за реформу полиције, осим њега, налазе сви руководиоци и запослени без обзира на звање или чин.

Сарадњу са министром Стефановићем оценио је врло добром и поручио да министарство и запослени треба да буду срећни јер имају човека који жели нешто добро да уради за МУП.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер