субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шпанија, Норвешка и Ирска званично признале палестинску државу
Хроника

Шпанија, Норвешка и Ирска званично признале палестинску државу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. мај 2024.

 Шпанија, Норвешка и Ирска су званично признале палестинску државу у координисаном напору да појачају међународни притисак на Израел да ублажи разорну офанзиву у Појасу Газе, а Тел Авив је хитро критиковао тај дипломатски потез који, како је поручио, нец́е утицати на његов жестоки рат поротив палестинског покрета Хамас.

Социјалистички премијер Шпаније Педро Санчез је провео месеце обилазец́и европске и блискоисточне земље да би добио подршку за признавање палестинске државе и прекид ватре у Гази.

Иако су десетине држава раније признале палестинску државу, ниједна од великих западних сила то није учинила. Ипак, придруживање три европске државе тој групи представља победу палестинских напора бар у јавном мњењу света.

Односи ЕУ и Израела су поремец́ени данашњим дипломатским признањима две чланице ЕУ – Шпаније и Ирске. Уз то је Мадрид у понедељак инсистирао да ЕУ предузме мере против Израела због његових смртоносних напада на град Рафу на југу Газе.

Норвешка, која није чланица ЕУ, али спољну политику често усклађује с њом, предала је дипломатске папире палестинској влади током викенда уочи данашњег формалног признања.

Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борел је одлучно стао иза Међународног кривичног суда чији тужилац тражи налог за хапшење израелског премијера Бењамина Нетањахуа и других, али и вођа борбене групе Хамас.

Око 140 земаља – више од две трец́ине Уједињених нација, признаје палестинску државу. Додавање три западноевропске земље тој групи вероватно ц́е извршити притисак на „тешкаше“ из ЕУ – Француску и Немачку да преиспитају свој став.

Словеначки премијер Роберт Голоб рекао је у понедељак да ц́е његова влада у четвртак донети одлуку о признању палестинске државе.

Сједињене Државе и Велика Британија, између осталих, подржавају идеју постојања независне палестинске државе уз Израел, али кажу да би то требало да буде део договореног решења.

Палестинска управа коју подржава Запад, управља деловима Западне обале која је под окупацијом Израела, сарађује са Израелом у питањима безбедности и фаворизује да се до две државе дође путем преговора. Хамас је протерао снаге те управе из Газе када је преуотео власт 2007.

Палестинци дуго траже независну државу у Гази, на Западној обали и у источном Јерусалиму, територијама које је Израел заузео у рату 1967. године. О идеји копненог коридора који би кроз Израел повезао Газу и Западну обалу разговарало се у претходним рундама мировних преговора, али никакви озбиљни или суштински мировни преговори нису вођени у више од 15 година.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер