петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шпанија: Исход референдума у Грчкој охрабрио левичарски „Подемос“
Хроника

Шпанија: Исход референдума у Грчкој охрабрио левичарски „Подемос“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јул 2015.

Мање од шест месеци пред парламентарне изборе у Шпанији, исход референдума у Грчкој охрабрио је лидере крајње левичарске шпанске странке Подемос.

Они су тријумф грчког "не" поздравили као победу демократије, а такву поруку су послале и нове градоначелнице Мадрида и Барселоне.

"Данас је у Грчкој тријумфовала демократија", написао је на Твитеру лидер Подемоса Пабло Иглесијас, који важи за блиског савезника грчког премијера Алексиса Ципраса.

На његову поруку надовезао се још један високи члан радикалне левичарске шпанске странке, Рафаел Мајорал, који је јуче био у Грчкој и описао атмосферу по завршетку гласања: "Радост се осећа у ваздуху у седишту Сиризе".

Резултат грчког референдума поздравила је и Мануела Кармена (71), која је прошлог месеца ступила на дужност градоначелнице Мадрида са платформом коју подржава Подемос, а која се заснива на противљењу строгој штедњи.

"Нико ко верује у демократију не може да оспори резултат једног референдума. Владајмо слушајући", поручила је Кармена, такође путем популарне друштвене мреже, када су почели да пристижу први резултати гласања у Грчкој.

У сличном стилу је исход грчког референдума поздравила и њена колегиница Ада Колау (41), која је половином јуна званично ступила на чело другог по величини шпанског града, Барселоне.

"Као градоначелник Барселоне, ја сам на страни грчке владе и демократске воље грчког народа", написала је Колау на грчком језику на свом налогу на Твитеру.

Уз обећање да ће смањити своје сопствене плате, зауставити избацивање власника из кућа због неотплаћених хипотека и укинути привилегије богатих и славних, две левичарске градоначелнице су заклетву положиле 13. јуна, што је био један од највећих политичких заокрета у Шпанији током дугог низа година.

До смене лидера у тој земљи дошло је неколико недеља након што су две традиционално највеће шпанске странке кажњене на локалним изборима широм земље услед незадовољства грађана због строгих мера штедње и низа корупционашких скандала.

Сада, неколико месеци пред парламентарне изборе у Шпанији, Подемос - који се попут грчке Сиризе противи рестриктивним мерама штедње - има све већу подршку бирача, судећи по најновијим анкетама.

Тако, према најновијим анкетама листа "Паис", конзервативци премијера Маријана Рахоја воде са 23 одсто подршке бирача, следе социјалисти са 22,5 одсто, док је Подемос на трећем месту са 21,5 одсто подршке.

На исход јучерашњег гласања у Грчкој, Рахој је реаговао тако што је позвао да се данас одржи хитан састанак шпанског одбора за економска питања.

Рахој је уочи референдума позивао Грке да прихвате предлоге страних поверилаца за финансијско спасавање земље, а његова конзервативна влада је нервозно пратила грчку дужничку сагу, упозоравајући да би утицај политике Сиризе на шпанску политику могао да омете опоравак шпанске привреде, наводи шпанска штампа.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер