Početna strana > Hronika > SP u fudbalu: Reprezentacija Engleske savladala Tunis rezultatom 2:1; Švedska - Južna Koreja 1:0; Belgija - Panama 3:0

ponedeljak, 18. jun 2018.

Tunis – Engleska 1:2 (1:1). Fudbaleri Engleske mučili su se sa Tunisom i samo zahvaljujući kapitenu Hariju Kejnu stigli do pobede i tri boda na startu Mundijala. Engleska je bila bolji rival u Volgogradu, Tunis se branio koliko je mogao – presudio pogodak u nadoknadi vremena.

Mučili su se Englezi protiv Tunisa, sve je ličilo na neka prethodna prvenstva kada su razočarali naciju, ali je novi kapiten doneo tri boda. Hari Kejn postigao je dva pogotka na meču, drugi u nadoknadi vremena.

Tunis se pokazao kao žilava ekipa, čuvali su bod u džepu sve do 91. minuta, kada je Hari kejn pokupio jedan "otpadak" i sproveo loptu u mrežu Ben Mustafe.

Engleska je odlično počela meč, napravila nekoliko prilika u prvih nekoliko minuta, a kada je kapiten "albiona" u 11. minutu postigao gol, činilo se da će Tunis doživeti ubedljiv poraz.

Ipak, Voker pravi glupost, udara rukom Ben Jusefa, koji nije bio ni blizu lopte, a kolumbijski sudija Roldan pokazuje na belu tačku. Sasi je bio siguran izvođač najstrože kazne i donosi izjednačenje Tunisu.

Inače, to je bio prvi gol iz penala koji je Engleska primila u istoriji svetskih prvenstava, u svom 15. nastupu (ako se računa samo grupna faza takmičenja).

Napadali su Englezi od početka drugog dela, ali odbrana Tunisa delovala je izuzetno čvrsto.

Pokušao je Sautgejt izmenama, ali ni to nije donosilo rezulta, bar ne do 91. minuta, kada je Hari Kejn ekspresno postao heroj nacije.

Engleska je tako osvojila tri boda, koliko ima i Belgija u Grupi G, dok su Tunis i Panama na začelju bez bodova.

U drugom kolu, Engleska će igrati protiv Paname, dok se Tunis sastaje sa Belgijom.

21.54 – Kraj meča, Engleska je savladala Tunis sa 2:1.

21.50 – GOOOL! Hari Kejn u 91. minutu donosi novu prednost Engleskoj, najverovatnije i pobedu!

21.27 – Sautgejt će pokušati izmenom, umesto Rahima Sterlinga u igri je Markus Rašford.

21.23 – Napadaju Englezi od početka drugog dela, ali odbrana Tunisa deluje čvršće nego u prvom poluvremenu.

21.04 – Počelo je drugo poluvreme.

20.48 – Poluvreme, Tunis – Engleska 1:1.

20.44 – Ponovo Englezi napadaju svim silama, Lingard pogađa stativu u 44. minutu.

20.35 – GOOOL! Sasi je siguran sa bele tačke, Tunis stiže do izjednačenja u 35. minutu – 1:1.

20.34 – Penal za Tunis! Voker je rukom udario Ben Jusefa po licu, sudija Roldan pokazuje na belu tačku.

20.27 - Najezda komaraca je na terenu i igračima nije bilo nimalo lako. Pojedinci su baš delovali nervozno zbog stotina insekata koji su okupirali stadion u Volgogradu.

20.14 – Golman Tunisa Hasen se povredio prilikom gola Engleske i svoje mesto mora da ustpui rezervi Ben Mustafi.

20.11 – GOOOL! Engleska od 11. minuta vodi sa 1:0, strelac je kapiten Hari Kejn!

20.05 – Već tri ozbiljne prilike za Englesku u prvih pet minuta utakmice.

20.00 – Počeo je meč.

19.40 – Spremni su i navijači...

19.30 – Utakmica se igra na Volgogradskoj areni, a glavni sudija je Vilmar Roldan iz Kolumbije.

19.10 – Poznati su sastavi timova za večerašnji duel.

Reprezentacija Engleske, koja je u znatno podmlađenom sastavu, smatra se jednim od favorita na prvenstvu, iako njihove selekcije nisu napravile neki bolji plasman još od 1966. godine.

Englezi su tada kao domaćini osvojili šampionsku titulu, a i sada gaje velike ambicije, jer su bez poraza u poslednjih 11 mečeva.

Reprezentacija Tunisa nikada na svetskim prvenstvima nije prošla takmičenje u grupi, pa sada imaju idealnu priliku da ostvare istorijski rezultat, što im je odlična motivacija. Bez poraza su nanizali seriju od osam mečeva i nadaju se da će tako biti i u večerašnjoj utakmici.

Belgija - Panama 3:0

U drugom meču prvog kola Grupe F na šampionatu u Rusiji, sastale su se Švedska i Južna Koreja. Pobedili su Šveđani rezultatom 1:0. U drugoj današnjoj utakmici, Belgija je u grupi G pobedila Panamu sa 3:0.

Večeras, od 20 sati igraju Tunis i Engleska, isto u grupi G.

BELGIJA - PANAMA 3:0

Reprezentacija Belgije savladala je selekciju Paname sa 3:0 u okviru prvog meča Grupe G. Panama je uspela da se odbrani u prvom poluvremenu, ali je Belgija postigla sva tri pogotka u drugom delu utakmice. Panama je u svom prvom nastupu na Svetskom prvenstvu pokazala zube veoma kvalitetnoj ekipi Belgije, ali je kvalitet "crvenih đavola" presudio u drugom poluvremenu.

Belgijanci su od samog starta nagovestili da će diktirati igru i tempo i da će slaviti u ovom meču. Ipak Panama je pokazala ogromno požrtvovanje i disciplinu u odbrani i uspeli su da odole naletima u prvih 45. minuta, iako su Belgijanci imali tri šanse za gol.

Ipak drugo poluvreme rešilo je sve dileme jer je Belgija u startnim minutima postigla veoma efektan gol, kada je Mertens u 47. minutu načeo Panamu. Nastavili su Belgijanci sa napadima, a 22 minuta kasnije De Brujne je poslao savršen centaršut ka Lukakuu koji glavom duplira prednost Belgije.

Do kraja meča isti napadač je postavio konačnih 3:0, kada je nakon dobre kontre i asistencije Azara rutinski savladao golmana Paname.

Tok meča:

18.51 – Kraj meča, pobeda Belgije nad Panamom od 3:0.

18.34 – GOOOL! Ponovo je Lukaku strelac, Belgija vodi sa 3:0. Odlična kontra i asistencija Azara, a Lukaku bez mnogo poteškoća postiže svoj drugi gol.

18.27 – GOOOL! Lukaku u 69. minutu duplira prednost Belgije. Odličan centaršut De Brujnea, na loptu naleće Lukaku koji glavom smešta loptu u mrežu.

18.17 – U dva navrata preti Panama, prvo Muriljo nije uspeo u najboljoj prilici za svoj tim na prvenstvu da savlada Kurotu, da bi potom Barsenas sa distance šutirao pored gola.

18.06 – GOOOL! Belgija vodi sa 1:0 od 47. minuta, strelac je Dris Mertens. Nije prošao centaršut ka Lukakuu, lopta se odbila do Mertensa, koji iz prvog dodira iskosa šalje pravi "projektil" u gol Paname.

18.02 – Nastavljen je meč na "Fišt" stadionu u Sočiju.

17.47 – Završeno je prvo poluvreme, nema golova nakon 45 minuta igre.

17.15 – Totalna inicijativa Belgije u prvih 15 minuta igre. "Crveni đavoli" su stvorili tri šanse, ali gol nisu uspeli da postignu Mertens, Karasko i Azar.

17.00 – Počeo je meč na stadionu "Fišt".

ŠVEDSKA - JUŽNA KOREJA 1:0

Šveđani su stigli do važne pobede pred duele sa Nemačkom i Meksikom. Trenutno su na deobi prvog mesta sa Meksikancima koji su u nedelju savladali Nemačku, takođe sa 1:0. Korejanci su pružili snažan otpor, nekoliko puta su zapretili, ali nisu uspeli da postignu gol.

Posle početnog odmeravanja snaga u kome su Korejanci imali nešto više od igre. Ipak u prvih dvadeset minuta nije bilo izglednijih šansi za gogotak. Sve akcije obe ekipe završavane su nadomak kaznenog prostora.

Potom su Šveđani preuzeli kontrolu, počeli da napadaju pre svega po pokovima i centaršutevima u kazneni prostor uspevali da stvore prilike pred golom Joa. Berg u dva navrata nije uspeo da savlada golmana Južne Koreje.

Korejanci su svoje šanse tražili iz kontra napada. Nekoliko puta su uspeli da zaprete, ipak sve se završilo na pokušaju.

Nešto jači ritam u drugom poluvremenu. Obe ekipe nešto otvorenije u nastavku, tako da je bilo više šansi pred oba gola.

Šveđani su do prednosti došli u 65. minutu. Kim je oborio Klason u šesnaestercu, međutim sudija je samo odmahnuo rukom. Kasnije nakon konsultacije sa VAR sudijama pregledao je snimak i dosudio penal. Kapiten Grankvis je bio siguran izvođač najstrože kazne.

Južna Koreja je u nastavku pokušala da stigne do izjednačenja. Stvorili su više šansi, međutim, odbrana Švedske je otklonila sve opasnosti pred svojim golo.

Šveđani sa druge strane, zadovoljni postignutim, koncentrisali su se na odbranu i na momente pretili iz kontra napada. Napadali su sa manjim intezitetom i nisu stvorili nijednu izgledniju priliku pred golom Joa.

Tok meča:

15.51 - Kraj meča. Švedska - Južna Koreja 1:0.

15.21 - GOOOL! Švedska vodi sa 1:0. Siguran sa bele tačke bio je kapiten Grankvist. Igrao se 65. minut.

15.20 - Penal za Šveđane. ponovo je VAR na delu. Kim je oborio Klasona u šesnaestercu, ali je penal dosuđen tek nakon što je sudija pregledao snimak.

15.02 – Nastavljen je meč.

14.47 - Kraj prvog poluvremena, nema golova nakon 45 minuta igre.

14.29 - Nova šansa za Šveđane. Posle kornera sa desne strane koji je izveo Larson, najviši u skoku je bio Grankvist, ali je pogodio jednog igrača Koreje u leđa, lopta se odbila do Berga, koji ponovo sa nekoliko metara nije uspeo da pronađe put lopti do mreže, pa je i ova prilika otišla u nepovrat.

14.20 - Velika šansa za Šveđane u 20. minutu. Posle velike gužve u šesnaestercu Južne Koreje, lopta je stigla do berga, koji je šutirao sa oko tri metra, ali je golman Jo odlično reagovao i spasio svoju mrežu.

14.00 - Počeo je meč između Švedske i Južne Koreje.

Šveđani su 12 godina čekali na nastup na Svetskom prvenstvu, a izborili su ga ovaj put kroz baraž. Napravili su veliki podvig, pošto su u baražu izbacili Italiju, redovnog učesnika Svetskih prvenstava.

Prvi put nakon 16 godina, Švedska igra veliko takmičenje bez Zlatana Ibrahimovića, pa je na selektoru Janu Andersonu teret da izostanak odličnog individualca nadoknadi timskom igrom.

Status zvezde tima preuzeo je Markus Berg, koji je sa svojih osam pogodaka u kvalifikacijama pomogao selekciji da ispred Italije se plasira na Mundijal.

Sa druge strane je Južna Koreja, kojoj je ovo deseti nastup na Mundijalima - prvi put igrali su 1954. godine, a poslednji u 2014.

Najveći uspeh ostvarili su 2002. godine kada su osvojili četvrto mesto kao domaćini.

Selektor im je Šin Tae Jong, nekadašnji vezista reprezentacije kao i trener mlađih selekcija.

Utakmica prvog kola Grupe F igra se na stadionu u Nižnjem Novgorodu od 14 sati.