субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Соња Лихт: У односима између Русије и Запада спољна политика Србије до сада била „релативно умешна и успешна“
Хроника

Соња Лихт: У односима између Русије и Запада спољна политика Србије до сада била „релативно умешна и успешна“

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. април 2015.

Београд -- У сложеним односима између Русије и Запада спољна политика Србије је до сада била релативно умешна и успешна, изјавила је Соња Лихт.

"Но, морамо имати у виду да ће брзина и квалитет наших евроинтеграција, већ у блиској будућности, зависити и од тога у којој мери постајемо део заједничке спољне и безбедносне политике ЕУ. Неће то бити одлагано до завршетка преговора," упозорила је Председница Београдског фонда за политичку изузетност за Тањуг.

Од Србије и свих осталих земаља које су у процесу придруживања се очекује да прихвати фундаменталне вредности ЕУ, укључујући и спољно-политичке и ту, како је указао Гернот Ерлер, задужен за припремање немачког председавања ОЕБС-ом током "Београдских дијалога" "нема простора за неутралност," рекла је Лихт у разговору о спољнополитичким учинцима владе премијера Александра Вучића у првој години мандата.

"Наше председавање ОЕБС-ом је, до сада, показало да смо озбиљан и одговоран партнер на међународној сцени. То ће, неоспорно, допринети нашем угледу у свету ако истрајемо до краја не само нашег мандата, већ и у будућности - што, наравно, подразумева и поштовање оних истих стандарда и норми у нашој "сопственој кући" чије испуњавање тражи и ЕУ, нарочито у преговарачким поглављима 23 и 24," оценила је она.

На питање да прокоментарише политику Србије у региону у протеклих годину дана, она је подсетила да су основна питања на међународној сцени о нашој улози у региону везана за спровођење Бриселског споразума, где је, како је оценила, постигнут напредак.

"Наравно, као и у другим билатералним односима, резултати зависе од обе стране. И може се рећи да је ту и у последњој години забележен напредак. Веома је важно да се у нормализацију односа између Србије И Косова укључују и разни други друштвени актери, да се дијалог не одвија само на "врху", већ да се у њега укључује и цивилно друштво, медији, представници локалних самоуправа, преставници привреде."

Према речима председнице Београдског фонда за политичку изузетност, уколико се жели мир на овим просторима, односи у региону се морају решавати налажењем компромиса и грађењем узајамног поверења.

"Зато је, на пример, одлазак председника владе Србије на инаугурацију председнице Хрватске био тако важан гест, као уосталом и одлазак министра Дачића у Пристину. Односи у региону су знацајни, не зато сто нам то неко намеће споља, већ зато што смо само, нарочито пред новим и турбулентним гео-политичким изазовима као регион, препознатљивији и значајнији."

А регион је, како је додала, постао "најуспешнији пост конфликтни регион на свету" управо зато што дели заједничку наду и очекивања да ће постати део најуспешније интеграције у свету, а то је и даље ЕУ.

Када је реч о будућности, украјинска криза, као и друга подручја у свету захваћена кризом и сукобима, већ у великој мери указују на тежину изазова којима ће 21. век бити изложен: од све тежих последица климатских промена, борбе за основне природне ресурсе, пресподеле моћи до све драматичнијих разлика између богатих и сиромашних и умножавања броја држава које не могу да обављају своје основне функције, навела је она.

За Србију је, када размишља о дометима своје спољне политике важно да сагледа тај широки контекст света у коме се налази јер ће на дужи рок "бити заиста успешна само она спољна политика која ће, осим дневне реал-политике узети у обзир и положај наше земље у будућности," сматра председница Фонда за политичку изузетност

"Стога је чврсто опредељење за европске интеграције Србије толико значајно. Тај процеш није ни лак ни брз - нарочито када је сама ЕУ суочена с веома озбиљним проблемима. Међутим, она је као демократски поредак и даље најбоља од свих других опција", закључила је Лихт, уз препоруку скептицима да погледају податке о економском напретку Румуније, Бугарске и Естоније од 2008. до 2013, усред економске кризе.

(Танјуг)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер