петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Социјално-економски савет: Плате радницима или затвор за послодавце
Хроника

Социјално-економски савет: Плате радницима или затвор за послодавце

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. јул 2011.

Послодавци који дуже од три месеца не исплаћују радницима зараде мораће кривично да одговарају, уколико Влада Србије усвоји предлог Социјално-економског савета. Ово је јуче новинарима после састанка социјалних партнера пренео Расим Љајић, министар рада, истичући да је још реч о иницијативи, као и да током јавне расправе треба да буду дефинисани услови за увођење тог кривичног дела.

Огроман број запослених не прима зараде редовно, па би увођење кривичног дела био један од начина да се држава обезбеди да не мора сваке три, четири године да повезује радницима стаж, сматра надлежни министар.Са јучерашњим даном за 13.000 радника повезан је радни стаж, на основу Уредбе Владе Србије, а у току је поступак за још 91.000 радника из 560 предузећа.

Према речима Љајића, како преноси Фонет, кашњење у утврђивању динамике измирења обавеза државе према послодавцима биће надомештено у септембру, када ће бити донети мера, која ће дефинисати дужину наплате тих потраживања.

Председавајући Социјално-економског савета Љубисав Орбовић је рекао да би се изменом закона и кривичном одговорношћу за послодавце регулисало неисплаћивање плата, неоверавање здравствене књижице и неуплаћивање доприноса запосленима.

Председник синдиката Независност Бранислав Чанак, преноси Фонет, објаснио је да ће, ако се озакони иницијатива за кривичну одговорност послодаваца у пракси,, то значити да ће послодавац, ако намерно није исплатио плату три месеца, бити осумњичен за кривично дело, а ако није постојала намера, неће одговарати.

Бизнисмен Миодраг Костић, који је и председник удружења „Послодавац”, такође сматра да оне који не плаћају дажбине држави, попут пореза на додату вредност (ПДВ), или било које друге – треба законски санкционисани.

– Не верујем да је господин Љајић рекао да сви треба да буду санкционисани. Међутим, сматрам у случају када за то постоји друштвена оправданост, односно када је реч о ликвидацији фирми с великим бројем запослених, ипак треба омогућити да одговарајући период, те фирме буду ослобођене плаћања дела пореза. Понављам,та релаксација би требало да траје само у једном краћем периоду – сматра Костић и додаје да би послодавци касније требало да уплате тај привремени опрост пореза.

Иако подржава ову иницијативу, Небојша Атанацковић, председник Уније послодаваца, сматра да би прво требало узети у обзир шта је томе кумовало.

– Држава би сређивање требало да почне из свог дворишта и то тако што ће вратити дугове привреди, Ајде да прво измиримо та дуговања, па да онда привредници имају одакле да плате зараде радницима. Наравно да и међу привредницима има превараната који месецима не плаћају плате док истовремено инвестирају и томе треба стати на пут – каже Атанацковић.

Иначе, многи привредници истицали су како се неретко догађа да прво исплате држави порезе и доприносе, па тек онда радницима зараде јер је економска ситуација тешка.

Обавеза владе, истиче Расим Љајић, била је да дефинише предлог за повећање неопорезивог дела зараде и предлог је да се повећа на 10.000 динара и да се то примењује од четвртог квартала ове године, будући да је за то неопходна измена закона.

Председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић је изјавио да за послодавце није прихватљива сума од 10.000 динара неопорезивог дела зараде, нарочито зато што није примењива одмах.

Пошто ступа на снагу од октобра, то повећање ће се обрачунавати само за три последња месеца ове године, указао је Атанацковић.

(Политика-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер