петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сноуден негирао да је Путину „сервирао питање” о прислушкивању
Хроника

Сноуден негирао да је Путину „сервирао питање” о прислушкивању

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. април 2014.

Едвард Сноуден је одбацио критике да је "сервирао питање" Владимиру Путину и навео да је његова намера била да отвори дебату о прислушкивању у Русији.

Сноуден је био највеће изненађење у јучерашњој маратонској ТВ сесији руског председника и питао га је да ли Русија масовно прати комуникације својих грађана.

Након анализе Путиновог одречног одговора, уследиле су бројне критике на рачун бившег сарадника НСА, који је оптужен да је својим наводно режираним питањем постао део пропаганде руског председника.

"Откуд све те критике? Очекивао сам да ће се неки успротивити мом учешћу у годишњем форуму који је углавном сачињен од сервираних, меканих питања лидеру који није навикао да му се неко супротстави. Међутим, то није био случај. За мене је било важније то што се пружила ретка прилика да срушим табуе и пред публиком која махом прати државне медије отворим дискусију о прислушкивању. Надао сам се да ће Путинов одговор, какав год да буде, пружити прилику озбиљним новинарима и цивилном друштву да наставе са том дискусијом", наводи Снодуен у ауторском тексту у "Гардијану".

Сноуден у одбрани свог питања наводи и да је његов једини циљ био да први пут суочи Путина са шкакљивом темом.

"Поставио сам питање које не може добити кредибилан одговор од било ког светског лидера који води модеран, интрузиван програм надгледања. Отишао сам корак даље и поставио питање да ли би такав програм, када би био ефикасан и легалан, икада могао бити морално оправдан", наводи Сноуден у тексту.

Бивши амерички обавештајац наводи да је његово питање "Да ли Русија пресреће, анализира и прикупља комункације милиона људи на било који начин", практично реплика познатог "окршаја" сенатора Рона Вајдена и директора НСА Џејмса Клепера у ком је Клепер слагао грађане у лице, одбацивши постојање било каквог програма.

Наставак Сноуденовог питања се односио на етичку страну прислушкивања.

"Клеперова лаж је био један од главних мотива да ја изађем у јавност и представља историјски пример важности одговорности званичника. Путин је у свом одговору одбацио први део мог питања, а одговор на други је избегао. У његовом негирању постоје велике недоследности, али такав одговор није изазвао критике, већ чињеница да сам ја уопште одлучио да поставим питање", наводи Сноуден.

Недавно најпознатији светски бегунац је навео да не може разуме да јавност која зна да је ризиковао свој живот и животе других како би објавио податке о својој земљи, сада не верује да жели исто то да уради са Русијом, "земљом којој се није заклео на верност".

"Жао ми је што моје питање може да се погрешно тумачи и што је та чињеница послужила многима да игноришу суштину питања, али и Путиновог одговора", наводи Сноуден.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер